Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerini yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Davacı Dava Dilekçesi Sonrasında Ziynet Talebinde Bulunamaz- Yargıtay Kararı

Davacı Dava Dilekçesi Sonrasında Ziynet Talebinde Bulunamaz

Dava dilekçesinde ziynet eşyaları konusunda bir dava yokken bu istek için sonradan harem yatırılması ve talepte bulunulması isteği dava halinde getirmez.

Davacı-davalı kadının ilk dava dilekçesinde ziynet eşyalan konusunda bir davası bulunmamaktadır. Bu istek için sonradan harcın yatırılması ve talepte bulunulması isteği dava halinde getirmez.

Bu durumda davacı-davalı tarafından usulüne uygun harcı yatırılarak açılmış bir davası ve karşı davası olmadığından, davacının bu talepleriyle ilgili olarak “ karar verilmesine yer olmadığına” şeklinde hüküm kurulması gerekirken usulüne uygun bir dava varmış gibi, ziynet eşyalan talebinin kısmen kabulüne karar verilmesi usul ve yasaya aykın olup bozma nedenidir. (Y2HD, 11.07.2011, E. 2010/11329, K. 2011/11926.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 15 Mart 2020 08:04

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.