Davacı alacağından, vekilin yaptığı usulüne uygun ödeme düşülmelidir

Ara 29, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Davacı alacağından, vekilin yaptığı usulüne uygun ödeme düşülmelidir.

Davacı, ev alınması için 6.981.975 Hollanda Florinini davalı vekiline gönderildiği ni, davalının ev almadığı gibi parayı da iade etmediğini öne sürerek ödetilmesini istemiştir.

Davalı Yapı Koopiretifine davalının üye olmasını sağladığını paranın da bu kooperatife yatırıldığını savunmuş, davanın reddini dilemiştir.

Mahkeme davanın kabulüne karar vermiştir. Hüküm davalı tarafından temyiz edilmiştir.

Dosya içindeki bilgi ve belgelerden özellikle S.S. Hitit Arsa Yapı Kooperatifi yazılarından davalının davacıya vekâleten anılan Kooperatifin Bankadaki hesabına 900.000 TL yatırdığı, Kooperatif yetkilisine de 300.000 TL ödediği anlaşılmaktadır. 1.200.000 TL tutarında bu paranın davacı hesabından alacak hanesine kaydedildiği kooperatif tarafından red edilmektedir. Davalı vekil olduğundan ve davacı tarafından da azledilmiş olunması ile parayı geri alması mümkün değildir. Ancak davacı bu parayı kooperatiften tahsil edemediği takdirde davalıya başvurabilmesi mümkün değildir. O halde davacı alacağından 1.200.000 liralık ödemenin düşülmesi gerekir. Bu yönün gözetilmemesi usul ve yasaya aykırıdır. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 13. HD. 14.2.1991 T. 7650 E. 1563 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.