Dava tarihinden önce ölmüş kişiye karşı dava açılamaz- Yargıtay Kararı

Nis 23, 2020 | Boşanmanın Tanıma ve Tenfizi

Dava tarihinden önce ölmüş kişiye karşı dava açılamaz

Davacı boşanmaya dair yabancı mahkeme kararının tanınması talebiyle X tarihinde dava açmıştır. Gerçek kişilerin kişiliği ve medeni haklardan yararlanma ehliyeti ölümle sona erer (TMK. md. 28/1). Bu nedenle ölmüş olan kişinin taraf ehliyeti yoktur (HUMK. md. 38,6100 s. HMK. md. 50). Dava tarihinden önce ölmüş kişiye karşı dava açılamaz.

Kendisine karşı dava açılan davalı kadın 25.05.2007 tarihinde ölmüş, ölüm ile bu kişinin taraf ehliyeti sona ermiştir. Taraf ehliyeti sona ermiş kişi hakkında dava açılamayacağı gibi ölen kişinin aleyhine açılmış dava onun mirasçıları aleyhine de sürdürülemez. Açıklanan nedenle sonucu itibarıyla doğru olan ret hükmünün onanmasına karar verilmesi gerekmiştir.(Y2HD, 01.03.2012, E. 2011/9860, K. 2012/4407)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Avukat meslektaşlar canlı destek üzerinden ücretsiz üyelik talep edebilir.