Dava Şartları Hangi Sıraya Göre İncelenir?

Ağu 20, 2020 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Dava Şartları Hangi Sıraya Göre Değerlendirilir ve İncelenir?

Dava şartları: bir davanın esastan incelenip karara bağlanması için varlığı ya da yokluğu mutlak olarak aranan hususlar olduğundan bu şartlar davanın başında öncelikle incelenir.

Bu çerçevede dava şartları varsa ilk itirazlardan ve davanın maddi hukuka ilişkin olan haklılık sebeplerinden önce incelenir.

 💡 Dava şartlarının hangi sıraya göre inceleneceğine gelince; bir dava şartının yokluğu diğerlerinin incelenmesini gereksiz kılıyorsa, önce o dava şartı incelenmeli, daha sonra sırasıyla derlerine geçilmelidir. Bu çerçevede önce mahkemeye ilişkin dava şartları, daha sonra taraflara ilişkin dava şartları incelenmelidir.

Eğer bu şartlar tamamsa, son olarak dava konusuna ilişkin dava şartları incelenir. Noterlerin gözetim ve denetimi, 1512 s. Noterlik Kanununun 121-122. maddeleri uyarınca; Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliğinin görevleri arasındadır. Bu görevin hiç veya gereği gibi yerine getirilmemesi hizmet kusuru nitelindedir. İdarenin işlemi ya da eylemi nedeniyle doğan zararlardan dolayı, İdari Yargilama Usulü Yasasının 2/1-b maddesi gereğince idareye karşı, idari yargı yerinde tam yargi davası açılması gerekir. Görev sorunu, açıkça veya hiç ileri sürülmese bile mahkemece kendiliğinden resen dikkate alınır. Buna göre mahkemece, davalı Adalet Bakanlığı yönünden, yargı yolu bakımından görevsizlik kararı verilmesi gerekirken, yazılı şekilde davalı Bakanlığın sorumluluğuna ilişkin hüküm tesisi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir...” 

Dava Şartları Hangi Sıraya Göre İncelenir

Sonuç Olarak;

Bu yazımızda dava şartlarının incelemesinde öncelik konusunu ele aldık. Yukarıda Adalet Bakanlığının görüşleri paralelinde ortaya koyduğumuz bilgiler uygulamaya yöneliktir. İncekaş Hukuk Adana Avukat kadrosu olarak öğretiyi ve uygulamayı pekiştirmek ve bilgiye ulaşılabilirlik amacıyla sizler için yazmaya devam ediyor olacağız.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.