Dava ıslah edilmiş şekliyle “muvazaa sebebiyle iptal ve tescil” isteğine ilişkin ise aile mahkemelerinin görevi dışındadır- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Dava, ıslah edilmiş şekliyle “muvazaa sebebiyle iptal ve tescil” isteğine ilişkin ise aile mahkemelerinin görevi dışındadır

Davacı vekili, 25.06.2010 tarihli oturumda imzalı beyanında, “davanın muvazaa nedenine dayandığını, bu yerin aslında müvekkilinin olduğunu, öncelikle müvekkili adına, olmadığı takdirde müvekkili ile davalı Emine adına müştereken (paylı olarak) tapuya kayıt ve tesciline karar verilmesini” istemiştir.

Bu beyan, davanın hukuki sebebinin ıslahı niteliğindedir. Bir davada ıslah yoluna ancak bir kez başvurulabilir. Bu sebeple sonraki oturumdaki beyan artık hukuki sonuç doğurmaz. Şu halde dava, ıslah edilmiş şekliyle “muvazaa sebebiyle iptal ve tescil” isteğine ilişkindir. Bu ise Borçlar Kanununun 18.maddesine dayanmakta olup, aile mahkemelerinin görevi dışındadır(4787 s.K.md.4).

Davanın ıslah edilmiş şekliyle aile mahkemelerinin görevi dışında olduğu gözetilerek görevsizlik kararı verilmesi gerekirken, işin esasının incelenmesi doğru görülmemiştir. (Y2HD, 19.07.2011, E. 2010/17320, K. 2011/12667.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.