Dava Dosyasının İşlemden Kaldırılması ve Sonuçları

Oca 1, 2019 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Dava Dosyasının İşlemden Kaldırılması

DAVA DOSYASININ İŞLEMDEN KALDIRILMASI

Bazen görülmekte olan bir hukuk davasının duruşmasına iki taraf da gelmezler, mazeret de bildirmezler, (varsa) vekilleri de mazeret sunmaksızın duruşmaya gelmezler. Bazen de davacı taraf mazeretsiz gelmez, gelen davalı taraf da davayı takip etmeyecekleri beyanında bulunur. İşte bu gibi hallerde ”Dosyanın İşlemden Kaldırılması Kararı” verilmesi söz konusu olur.

Dosyanın işlemden kaldırılması” deyimi yerine daha çok “Davanın Müracaata Bırakılması“, “Davanın Müracaata Kalması“, “Davanın Takipsiz Bırakılması“, “Davanın Düşme“si ve “Davanın Muameleden Kaldırılması” gibi ifadeler kullanılır.

DOSYANIN İŞLEMDEN KALDIRILMASINI GEREKTİREN HALLER

Aşağıda sıralanan hallerde “dosyanın işlemden kaldırılmasına kararı” verilir:

A. İki taraf da (usulüne uygun davete rağmen) duruşmaya mazeretsiz gelmezlerse (HMK. md. 150/1).
B. İki taraf da duruşmaya gelip de davayı takip etmeyeceklerini beyan ederlerse (HMK. md. 15/1).
C. Usûlüne uygun davete rağmen davacı taraf duruşmaya gelmez, gelen davalı taraf da davayı takip etmeyeceği beyanında bulunursa,
D. Duruşma gününün belli edilmesi için tarafların başvurması gereken hallerde, gün tespit ettirilmemişse, son işlem tarihinden başlayarak bir aylık süre geçmişse (HMK. md. 150/3).

DOSYANIN İŞLEMDEN KALDIRILMASININ HUKUKİ SONUÇLARI

Dosyası işlemden kaldırılmış bulunan dava, işlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak 3 ay içinde taraflardan birinin “Yenileme Dilekçesi” vermesiyle yenilenebilir. “Yenileme” dilekçesinin verilmesi ile birlikte, yeni duruşma günü, saati ve yeri mahkemece taraflara tebliğ olunur (HMK. md. 150/4).

Dosyanın işlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak ilk bir ay içinde yenileme olursa, harç alınmaz; aksi halde harç alınır. Bu harcı yenileyen taraf öder ve karşı tarafa yüklenemez (HMK. md. 150/4).
Harç verilerek yenilenen dava, eski davanın devamı sayılır.

İşlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak 3 ay içinde yenilenmeyen davalar, sürenin dolduğu gün itibariyle açılmamış sayılır ve mahkemece kendiliğinden karar verilerek kayıt kapatılır (HMK. md. 150/5).

İşlemden kaldırılmasına karar verilmiş ve sonradan yenilenmiş olan dava, ilk yenilenmeden sonra 1 defadan fazla takipsiz bırakılamaz. Aksi halde, dava açılmamış sayılır (HMK. md. 150/6).

DOSYANIN İŞLEMDEN KALDIRILMA KARARI VERİLEMEYECEK HALLER

Özel hukuk yargılamasında bazı hallerde dava dosyasının işlemden kaldırılması kararı verilemez. Bu hallerin başlıcaları şunlardır:

A. Kadastro Davaları
Kadastro mahkemesinde görülen davlarda, dava dosyasının işlemden kaldırılması kararı verilemez. Dava, gelmeyen taraf yokluğunda da yürütülür. Duruşmaya taraflar gelmemiş olsa bile, dosya işlemden kaldırılamaz.
B. İhalenin Feshi Davaları
İhalenin feshi davalarında, dosyanın işlemden kaldırılması kararı verilemez. İcra hukuk mahkemesi, taraflar gelmemiş olsa bile, duruşma yapmak zorundadır. (İ.İ. Kn. md. 134/2)
C. Vasi Atanması Davaları
İlke olarak vasi atanması davalarında, talepte bulunanın duruşmaya gelmemesi halinde dosya işlemden kaldırılamaz. (TMK. md. 404 vd.) Ancak, isteğe bağlı kısıtlılıkta “Ergin Kişi”, duruşmaya gelmezse, bu durumda, dosyanın işlemden kaldırılması kararı verilir (TMK. md. 408).
D. Vasiyetnamenin Açılması Davaları
Vasiyetnamenin açılması davaları sırasında hiçbir mirasçı gelmemiş olsa bile, “işlemden kaldırılma” kararı verilemez (WM. Tüz. md. 36).
E. İhtiyari Tahkim Davaları
İhtiyari Tahkim yargılamasında taraflardan biri mazeretsiz duruşmaya katılmasa ve kanıt sunmasa bile, hakem veya hakem kurulu, yargılamayı sürdürür ve mevcut delil durumuna göre gerekli kararı verebilir (HMK.md. 430/1-c).
F. Zorunlu Tahkim Davaları
Zorunla tahkimde de taraflar gelmese bile, Zorunlu Hakem, dosyanın işlemden kaldırılması kararı veremez. Davayı sonuçlandırmakla yükümlüdür.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

1 Yorum

  1. Babu

    Boşanma davasına HES kodu yüzünden girilmedi bu dava işlemden kaldırılmıştir yazıyor neden acaba

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.