Dava Dilekçesinde Dayanmayıp Islah Dilekçesinde Öne Sürülen Talep Geçersizdir

Ara 15, 2020 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Dava dilekçesinde taleplerin açık bir şekilde yer alması gerekmektedir. Aksi taktirde problem yaşanır. Örneğin dava dilekçesinde yer almayıp da ıslah dilekçesiyle öne sürülen bir talep kabul edilemez.

Yargıtay da ıslah dilekçesiyle sonradan ileri sürülen bir talebin kabul edilmeyeceğini şu şekilde açıklamıştır:

“…Davacı vekili, her ne kadar davacının babası tarafından davalıya havale edilen 6.000,00 TL’nin kooperatif borçlarına harcandığını belirtmiş ise de gerek dava dilekçesinde ve gerekse ıslah dilekçesinde bu borcun ileri sürülmediği ve istekleri arasında yer almadığı, sadece dekontun dosya arasına konulduğu anlaşılmıştır. Bu parayla ilgili olarak harcı yatırılmak suretiyle açılmış bir istek ve dava bulunmamaktadır.” (T.C. 8. YARGITAY HUKUK DAİRESİ E. 2013/10621 K. 2013/9724 T. 20.6.2013)

Dava dilekçesinde dayanılmayıp daha sonradan ileri sürülen talebin geçersiz olduğuna dair bir başka Yargıtay kararı ise şu şekildedir:

“…plakalı araç davacı tarafça dava konusu edilmediği, üstelik 06.06.2014 tarihli beyan dilekçesinde davacı adına kayıtlı olduğu bildirildiği halde mahkemece hükme esas alınan yukarıda belirtilen raporlarda anılan aracın dava konusu yapılmış gibi hesaplamaya dahil edildiği ve dava tarihi itibariyle belirlenen değeri üzerinden davalı aleyhine katkı payı alacağı hesaplandığı anlaşılmaktadır. Mahkemece bu husus göz ardı edilerek araçla ilgili olarak da karar verilmiş olması doğru değildir.” (8. Hukuk Dairesi 2016/21531 E. , 2019/3301 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.