Dava Dilekçesi Eklerinin Davalıya Tebliğ Edilmemesi

Tem 3, 2018 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Dava Dilekçesi Eklerinin Davalıya Tebliğ Edilmemesi

Dava dilekçesinde EK olarak gösterilen belgelerin dava dilekçesi ile birlikte davalı tarafa tebliğ edilmemesi durumunda ne yapılmalıdır? Böyle bir durumda karşı taraf kötüniyetli olarak dava dilekçesinin eklerini tebliğe çıkarmamış olabilir veyahut usulen bir eksiklik sonucu dilekçenin ekleri davalıya yapılan tebligata konulmamış olabilir. Bu durumda davalı “süre uzatım talebi” konulu dilekçesi ile ek süre isteyerek söz konusu durumu dile getirmelidir. Bahsi geçen talebiniz dilekçeye aşağıda yer aldığı şekilde yansıtılabilir.


ANKARA 4. ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ’NE

DOSYA NO: 

CEVAP VEREN DAVALI

VEKİLİ : Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana

DAVACI : 

VEKİLİ : 

KONU    : Süre uzatım talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR 

6100 sayılı HMK’nın “Belgelerin birlikte verilmesi” başlığını taşıyan 121. maddesinde “Dava dilekçesinde gösterilen ve davacının elinde bulunan belgelerin… veya sadece örneklerinin dilekçeye eklenerek, mahkemeye verilmesinin ve başka yerlerden getirtilecek belge ve dosyalar için de bunların bulunabilmesini sağlayıcı açıklamanın dilekçede yer almasının zorunlu olduğu” düzenlenmiştir.

Ancak, müvekkil iş ortaklığına yalnızca dava dilekçesi tebliğ edilmiş, dilekçe eki olarak gösterilen belgeler tebliğ edilmemiştir. Davalı müvekkil iş ortaklığı tarafından davaya ilişkin beyanların eksiksiz olarak sunulabilmesi için “dava dilekçesi ile birlikte eklerinin de” tebliği gerekmektedir.

Bu itibarla, davacı delilleri tarafımıza tebliğ edildiğinde bu hususlarda beyanda bulunma hakkımızı saklı tutmakla birlikte, davacı tarafından açılmış olan dava haksız ve hukuka aykırı olduğundan, aşağıda ayrıntılı olarak açıklayacağımız nedenlerle reddini talep ederiz. 

Davalı Vekili

Av. Saim İNCEKAŞ

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.