Dava açılırken yatırılan başvurma harcı dava dilekçesindeki bütün talepleri kapsar- Yargıtay Kararı

Nis 9, 2020 | Boşanma Davasında İspat ve Deliller

Dava açılırken yatırılan başvurma harcı dava dilekçesindeki bütün talepleri kapsar

Davacı, dava dilekçesinde “eşya ve düğün harcamaları karşılığı” 50.000 lira maddi tazminat; davalı da mütekabil dava dilekçesinde “müşterek konuta alınan eşyalar karşılığı” 20.000 lira maddi tazminat talep etmişlerdir.

Dava ve karşı dava dilekçesinde yer alan bu talepler, boşanmadan bağımsız olup, boşanmanın fer’isi niteliğinde değildir. Davacı, aynı davalıya karşı olan, birbirinden bağımsız birden fazla asli talebini aynı dava dilekçesinde ileri sürebilir (HMK md 110/1). Böyle bir durumda dava açılırken yatırılan başvurma harcı dava dilekçesindeki bütün talepleri kapsar.

Boşanmanın eki niteliğinde olmayan ondan bağımsız bu talepler ayrıca nispi harca tabi olduğuna göre, nispi karar ve ilam harcının peşin kısmının tamamlanması halinde bu talepler incelenebilir. O halde davacıya ve karşı davacıya maddi tazminat talepleri üzerinden nispi karar ve ilam harcının peşin miktarını yatırmaları için süre verilmesi (Harçlar K. md. 30-32), harç tamamlandığı takdirde taleplerin esası hakkında karar verilmesi gerekirken, taraflara harcı tamamlama imkanı tanınmadan, maddi tazminat talepleri hakkında yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 09.09.2015, E. 2015/1141, K. 2015/15254)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dava açılırken yatırılan başvurma harcı dava dilekçesindeki bütün talepleri kapsar

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.