Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Daha önce açık bir vazgeçme yoksa tedbir nafakasına “dava tarihinden” itibaren hükmedilmesi gerekir- Yargıtay Kararı

Daha önce açık bir vazgeçme yoksa tedbir nafakasına “dava tarihinden” itibaren hükmedilmesi gerekir

Davalı kadın yararına takdir edilen tedbir nafakasına, dava tarihinden itibaren hükmedilmesi gerekirken, talep tarihinden itibaren hükmedilmesi doğru değil ise de; bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılamayı gerektirmediğinden hükmün bu yönden düzeltilerek onanması gerekmiştir (HUMK. md.438/7). Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle, gerekçeli kararın hüküm fıkrasının 3.bendindeki “…talep tarihi olan 22.12.2009” sözcüklerinin hükümden çıkartılmasına, yerine “…dava tarihinden” sözcüklerinin yazılmasına, hükmün bu bölümünün düzeltilmiş şekliyle onanmasına (Y2HD, 30.05.2011, E. 2010/8686, K. 2011/9489.)

Daha önce açık bir vazgeçme yoksa tedbir nafakasına “dava tarihinden” itibaren hükmedilmesi gerekir

Davalı eş için boşanma davasının açıldığı tarihten itibaren tedbir nafakasına hükmedilmesi gerekirken, talep tarihinden itibaren hükmedilmesi doğru olmadığı gibi tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına, nafakanın niteliğine, günün ekonomik koşullarına göre davalı kadın için takdir edilen tedbir nafakası da azdır. Mahkemece Türk Medeni Kanununun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de dikkate alınarak daha uygun miktarda nafakaya hükmedilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 05.10.2011, E. 2010/13250, K. 2011/14932.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 10 Nisan 2020 09:44

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.