Daha önce açık bir vazgeçme yoksa tedbir nafakasına “dava tarihinden” itibaren hükmedilmesi gerekir- Yargıtay Kararı

Nis 10, 2020 | Boşanma Davasında Geçici Önlemler

Daha önce açık bir vazgeçme yoksa tedbir nafakasına “dava tarihinden” itibaren hükmedilmesi gerekir

Davalı kadın yararına takdir edilen tedbir nafakasına, dava tarihinden itibaren hükmedilmesi gerekirken, talep tarihinden itibaren hükmedilmesi doğru değil ise de; bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılamayı gerektirmediğinden hükmün bu yönden düzeltilerek onanması gerekmiştir (HUMK. md.438/7). Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle, gerekçeli kararın hüküm fıkrasının 3.bendindeki “…talep tarihi olan 22.12.2009” sözcüklerinin hükümden çıkartılmasına, yerine “…dava tarihinden” sözcüklerinin yazılmasına, hükmün bu bölümünün düzeltilmiş şekliyle onanmasına (Y2HD, 30.05.2011, E. 2010/8686, K. 2011/9489.)

Daha önce açık bir vazgeçme yoksa tedbir nafakasına “dava tarihinden” itibaren hükmedilmesi gerekir

Davalı eş için boşanma davasının açıldığı tarihten itibaren tedbir nafakasına hükmedilmesi gerekirken, talep tarihinden itibaren hükmedilmesi doğru olmadığı gibi tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına, nafakanın niteliğine, günün ekonomik koşullarına göre davalı kadın için takdir edilen tedbir nafakası da azdır. Mahkemece Türk Medeni Kanununun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de dikkate alınarak daha uygun miktarda nafakaya hükmedilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 05.10.2011, E. 2010/13250, K. 2011/14932.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha önce açık bir vazgeçme yoksa tedbir nafakasına “dava tarihinden” itibaren hükmedilmesi gerekir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.