Cumhuriyet Savcılığınca açılan sonradan evlenme yoluyla kurulan soybağına itiraz davası aile mahkemesinde görülmelidir- Yargıtay Kararı

May 2, 2020 | Soybağı

Cumhuriyet Savcılığınca açılan sonradan evlenme yoluyla kurulan soybağına itiraz davası aile mahkemesinde görülmelidir

Çocuklar evlilik dışında doğmuş, ana ve baba sonradan 11.8.1998 tarihinde evlenmişlerdir.

Baba Yavuz 11.5.2006 tarihinde ölmüş, çocuklar Yavuz’un ölümünden sonra analarının bildirimi üzerine 28.9.2006 tarihinde Yavuz’un “evlilik” hanesine tescil edilmişlerdir.

Evlenme tarihinde yürürlükte olan 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi’nin 247. maddesi gereğince “evlilik haricinde doğan çocukların nesebi ana babanın birbirleriyle evlenmesiyle kendiliğinden sahih olur.” Bu hüküm 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 292. maddesine alınmıştır. Bu madde gereğince de, “evlilik dışında doğan çocuk, ana ve babasının birbirleriyle evlenmesi halinde kendiliğinden evlilik içinde doğan çocuklara ilişkin hükümlere tabi olur.”

Nüfus memurluğuna evlenme sırasında veya evlenmeden sonra çocuğun bildirilmemiş olması, evlilik içinde doğan çocuklara ilişkin hükümlere tabi olmasını engellemez. (TMK. m.293/2) Gerçekleşen bu hukuki duruma göre, Cumhuriyet Savcılığınca açılan dava; sonradan evlenme yoluyla kurulan soybağına itiraza (TMK. m.294/1) ilişkin olup, Türk Medeni Kanununun ikinci kitabından kaynaklanmaktadır. 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanunun 5133 sayılı Kanunla değişik 4/1. maddesi; Türk Medeni Kanununun üçüncü kısmı hariç ikinci kitabından (m. 118-395) kaynaklanan bütün davaların aile mahkemesinde bakılacağını hükme bağlamıştır.

Şu halde davaya bakmakla aile mahkemesi görevlidir. Görev kuralları kamu düzenine ilişkin olup, bu yönde bir itiraz olup olup olmadığına bakılmaksızın yargılamanın her safhasında hakim tarafından kendiliğinden gözetilmesi zorunludur. Öyleyse görevsizlik kararı verilmesi gerekirken işin esasının incelenmesi ve yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 19.01.2011, E. 2009/20512, K. 2011/360.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.