CUMHURİYET BAŞSAVCISININ İTİRAZI

Oca 23, 2018 | Savcılık-Soruşturma

CUMHURİYET BAŞSAVCISININ İTİRAZI NASIL OLUR?

Yargıtay ceza dairelerinin vermiş olduğu kararlar hakkında gidilebilen bir kanun yoludur. Ceza dairelerinin temyiz incelemesi sonucu vermiş olduğu kararlar hakkında bu kanun yoluna başvurmak mümkündür. Ceza dairesinin hangi kararları hakkında bu itiraz yoluna gidilebileceği konusunda kanunda açık düzenleme yok­tur.

Kanun koyucu itirazın sebeplerini belirtmemiştir. Daire kararlarında hukuki yanlışlık ve hatalar yapıldığı gerekçesiyle bu yola başvurmak mümkündür.

Kanun koyucu dairenin hangi kararlan hakkında kanun yoluna gidilebileceğini göstermemiştir. Fakat itiraz olağanüstü bir ka­nun yoludur. Dairenin esastan ret (onama) kararı kesindir. Bozma ve ıslah kesin değildir. Bu yüzden sadece onama kararları hakkında bu kanun yoluna gidilebilmesi gerektiğini savunanlar bulunmaktadır. 

İTİRAZ SÜRESİ

Sanığın aleyhine başvurularda süre otuz gündür. Otuz günlük süre, Yargıtay ilamının Başsavcıya verilme­si tarihinden itibaren başlar. Süre sınırlaması sanığın aleyhine yapılacak itirazda geçerlidir (CMK md 308). Sa­nığın lehine yapılan başvurularda süre sınırı yoktur.

Bu kanun yoluna gitme yetkisi sadece Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısına tanınmıştır. Yargıtay Cumhu­riyet Başsavcısı re’sen veya istem üzerine itiraz başvurusunda bulunabilir (CMK md 308).

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.