Covid-19 Nedeniyle Kira Bedelinin Ödenememesi İhtarname

May 16, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı

Covid-19 Nedeniyle Kira Bedelinin Ödenememesi İhtarname

X NOTERLİĞİ’NE

 

KEŞİDECİ:          

MUHATAP:

KONU: Covid-19 sebebiyle kira bedelinin ödenememesi hk.

AÇIKLAMALAR :

Sayın Muhatap;

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” olarak nitelendirilen Corona virüsü (Covid-19) salgınının yayılmasını engellemek ve yurttaşlarımızın sağlığının korunması amacıyla tüm ülkede önlemler alınmaktadır. Bu önlemler kapsamında  T.C. İçişleri Bakanlığı’nın 16.02.2020 tarihli genelgesinde 81 ilde, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulmuştur. Ayrıca 20.03.2020 tarihli, 31074 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ulusal ve uluslararası düzeyde açık veya kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantıların veya aktivitelerin Nisan ayı sonuna kadar ertelenmiştir. Buna ek olarak 7226 sayılı kanunun geçici 2. Maddesine göre 1/3/2020 tarihinden 30/6/2020 tarihine kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacaktır.

Alınan bu zorunlu tedbirler sebebiyle işletmemiz geçici bir süre faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmıştır. Bu süreçte öncelikli olarak çalışanlarımızın, hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ve tüm yurttaşlarımızın sağılığını tehlikeye atmamak adına ülkemizin bu salgından kurtulmasına ve hayatın normal akışında dönmesine kadar faaliyetlerimiz zorunlu durmuştur.

Şirketimiz ile muhatap şirkete ait X adresindeki taşınmaz X tarihli kira sözleşmesi ile kiralanmıştır. Şirketimizce kira sözleşmesinin yapılmasındaki temel amaç kiralanandan yararlanılması ve kullanılması olsa da Covid-19 salgını sebebiyle şirketimiz kiralananı kullanamamaktadır. Taşınmazın yukarıda açıklanan zorunlu önlemler sebebiyle kullanılamamasından kaynaklanan gelir kaybı ve zararları oluşmaktadır. Yaşanan bu süreçte şirketimiz her hangi bir gelir elde edememekte hatta masrafları sebebiyle zarar etmektedir.

Bu nedenle şirketimiz kira ödemelerinde güçlük çekmektedir. Ancak zaten kiralananı kullanamayan şirketimizden ödeme yapmasını beklemek dürüstlük kuralına aykırı olup , bu halde kira bedelinde artış talep etmek ise hem iyi niyet hem de TBK 138’e aykırıdır. TBK 138’da belirtildiği şekilde şirketimizin kusuru olmadan ödemelerde güçlük çektiğinden kira bedelinde artırım değil indirim yapılması gerekmektedir.

İşbu ihtarnamenin keşide edildiği tarihten itibaren kira bedellerinin ödenmesinde fazlaca güçlük çektiğimizi, yalnız ülkemizde bulunan salgın tehlikesinin tamamen ortadan kalkması, hayatın olağan akışına dönmesi ve salgın tehdidinin sona erdiğinin resmi makamlarda açıklanması ile birlikte kira bedellerini ödeyebileceğimizi ihtaren bildiririz.

 Sayın Noter;

3 nüshadan oluşan işbu ihtarnamenin bir nüshasının dairenizde muhafazasını, bir nüshasının usulüne uygun olarak muhatabın adresine tebliğini, tebliğ şerhine havi bir nüshasının da tarafıma verilmesini talep ederim. Saygılarımla. 06.04.2020

KEŞİDECİ

Unvan veya isim

İmza

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.