Çocuklar için istenen manevi tazminat boşanmanın eki niteliğinde değildir- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Çocuklar için istenen manevi tazminat boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davacı, dava dilekçesinde çocukları adına onlar için de davalıdan manevi tazminat talep etmiştir. Çocuklar için talep edilen manevi tazminat boşanmanın eki niteliğinde olmayıp, genel hükümlere dayanan bağımsız bir taleptir. Bu sebeple ayrıca nispi harca tabidir. Dava açılırken yatırılan başvurma harcı, dava dilekçesinde yer alan bütün istekleri kapsar.

O halde, çocuklar için talep edilen manevi tazminat miktarı üzerinden nispi harç noksanlığının tamamlanması için davacıya önel verilmesi, harç noksanlığı tamamlandığı takdirde, görev yönü de dikkate alınarak sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, kesin hüküm oluşturacak şekilde ret hükmü kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 17.01.2011, E. 2009/21094, K. 2011/237.)

Çocuklar için istenen manevi tazminat boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davacı-karşı davalı kadın, dava dilekçesinde müşterek çocuklar adına da manevi tazminat isteğinde bulunmuştur. Türk Medeni Kanununun 174/2.maddesindeki düzenleme boşanma halinde eşlere tanınan bir hak olup, çocuklar için istenen manevi tazminat boşanmanın eki niteliğinde değildir. Nispi harca tabidir. Bu istem Türk Medeni Kanununun 25. ve Borçlar Kanununun 49.maddesi gereğince genel hükümlere göre istenebilir ve genel mahkemeler görevlidir.

Mahkemece bu talep yönünden peşin nispi harcın tamamlatılması (HUMK. md.30-32), görev hususunun gözetilmesi gerekirken yazılı şekilde ret hükmü kurulması usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 08.04.2010, E. 2010/3632, K. 2010/6906.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.