Çocukla Yatısız Olarak da Kişisel İlişki Kurulmasına Karar Verilebilir – Yargıtay Kararı

Haz 7, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Çocukla Yatısız Olarak da Kişisel İlişki Kurulmasına Karar Verilebilir

Çocuğun cinsiyeti ve yaşı velayetin düzenlenmesinde ancak pedagog veya uzman heyet incelemesi ve değerlendirmesinde yan unsurlardır. Velayetin düzenlenmesi için öncelikle sosyal inceleme raporu düzenleniyor. Eğer zorunlu araştırma ve değerlendirme yapılmamışsa veya eksik değerlendirme söz konusuysa en yakın Üniversite Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına rapor tanzimi için sevkini isteyin.
 
Çünkü Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin 2017/3629 E ve 2017/9265 K nolu kararlarında;
 
” Kisisel iliski düzenlemesinde esas olan çocugun üstün yararı olup ana ve babalarıyla düzenli sekilde ve gözetim olmaksızın kisisel iliski kurma ve sürdürme hakları mevcuttur.
 
Ancak çocugun gözetim olmaksızın ana veya babasından birisiyle kisisel iliski kurması ve sürdürmesi onun yüksek yararına degil ise ana veya babasıyla gözetim altında, yatılı olmadan dahi kisisel iliski kurma imkanı öngörülebilir.
 
Bu sebeple, mahkemece, üç kisilik uzman heyetinden rapor alınmak ve idrak çağındaki çocuğun bizzat dinlenerek, görüşü alınıp ve diger deliller de göz önüne alınmak suretiyle, infazda tereddüt olusturmayacak ve çocugun üstün yararını tehlikeye düsürmeyecek ve amaca da uygun şekilde kisisel iliski tesisi gerektiği” belirtilmiştir.
 
Ayrıca Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin 2016/24958 E ve 2017/198 K. Nolu kararında;
 
Alınan raporlar davacı babanın çocuk ile kisisel iliski kurmasında risk olup olmadıgını ortaya koymaya elverişli degildir. Bu durumda, mahkemece yapılacak is; baba ile ortak çocuk arasında kisisel ilişki kurulması hususunda babanın saglık durumunun çocuk için risk teskil edip etmeyeceğinin araştırılması bu amaçla ruh ve sinir hastalıkları uzmanından rapor alınması, sonrasında 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kurulus, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanunun 5. maddesi geregince Aile Mahkemesi bünyesinde bulunan psikolog, pedagog ve sosyal çalısmacıdan olusan uzmanlardan, anne ve baba ile çocukla görüsmek suretiyle inceleme ve rapor istenip; tarafların barınma, gelir, sosyal ve psikolojik durumlarına göre çocugun saglıklı gelisimi için kisisel iliski kurmaya engel bir durumun bulunup bulunmadıgının arastırılması, mahkemece çocugun bizzat dinlenerek görüsü alınıp ve diger deliller de gözönüne alınmak suretiyle çocugun menfaatine uygun bir karar verilmesi gerekir. O halde, yukarıda belirtilen kıstaslar dikkate alınarak rapor alınması, diger deliller de değerlendirilip, gerçekleşecek sonucu uyarınca karar verilmesi gerektiği” belirtilmiştir.

Kaynak:https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.