Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalığı uzmanı veya çocuk psikiyatristi psikolog ve sosyal çalışmacıdan oluşan uzmanlardan oluşan bilirkişi kurulundan çocuk anne ve baba ile yüzyüze görüşülmek suretiyle rapor alınmalıdır- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalığı uzmanı veya çocuk psikiyatristi psikolog ve sosyal çalışmacıdan oluşan uzmanlardan oluşan bilirkişi kurulundan çocuk anne ve baba ile yüzyüze görüşülmek suretiyle rapor alınmalıdır

Mahkemece, 4.4.2012 tarihli rapor esas alınarak babanın çocukla kişisel ilişki hakkı kaldırılmıştır. Hükme esas alınan bu rapor, davacı anneden elde edilen bilgilere ve daha önceki klinik başvurularında çocuğun anlatımlarına dayanılarak hazırlanmıştır.

Sözü edilen bu raporda “çocuğun yaşı ve gelişim düzeyi göz önünde bulundurulduğunda olası bir istismar olayında kendisini koruyup savunamayacağı, babası ile ilişki kurmasının hali hazırda riskli olduğu ve ruh sağlığının olumsuz etkilenebileceği kanaatine varıldığı” açıklanmıştır.

Bundan sonra Gazi Üniversitesi Çocuk Koruma, Araştırma ve Uygulama Merkezince verilen 3.10.2012 tarihli, çocukla yapılan ve
CD’ye kaydedilen görüşmeyi esas alan raporda: “çocuğun babasının cinsel istismarına uğradığına ilişkin bir kanı oluşmadığı, kişisel ilişki hususunda kesin bir karar verilebilmesi için çocuğun 1.3.2010 tarihinden itibaren izlendiği, çocuk psikiyatristi kliniğince yapılan izlenimler sonucunda oluşturulan kanaatin göz önünde bulundurulmasının yararlı olacağı” ifade edilmiş; bunun üzerine çocuğu 1.3.2010 tarihinden beri izleyen çocuk psikiyatristi Fatma Yaylalı duruşmaya çağrılarak ifadesine başvurulmuştur. Adı geçen psikiyatrisi, 24.1.2012 tarihli beyanında ise; “çocuğun tedavisi süresince çocukla ve annesi ile görüştüğünü, baba ile görüşülmediğini, çocuğun baba ile şahsi ilişki konusunda baba ile görüşülerek kurul kararıyla karar verilebileceğini” ifade etmiştir.

Daha önce Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Koruma Birimi tarafından düzenlenen 1.3.2010 tarihli raporda, “çocuğun babası tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığına ilişkin ciddi düzeyde bir olasılıktan” söz edilmiş, bu olasılığa çocuğun anlatımlarıyla ulaşılmıştır. Çocuk 14.6.2006 doğumlu olup, dava tarihi itibariyle 0-6 yaş grubuna dahildir. Sözü edilen raporlar hüküm kurmaya elverişli, yeterli ve kanaat verici bulunmamıştır.

Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalığı uzmanı veya çocuk psikiyatristi, psikolog ve sosyal çalışmacıdan oluşan uzmanlardan oluşan üç kişilik bilirkişi kurulundan çocuk, anne ve baba ile yüzyüze görüşülmek suretiyle; kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru ve ruhsal durumunun ciddi olarak tehlikeye girip girmediği veya bu ilişkinin sürdürülmesinin böyle bir risk taşıyıp taşımadığı konusunda ayrıntılı rapor alınmalı ve tüm deliller birlikte değerlendirilerek hasıl olacak sonucuna göre karar verilmelidir. Bu husus nazara alınmadan eksik inceleme ile hüküm tesisi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 23.12.2013, E. 2013/4930, K. 2013/30457.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.