Çocuk nüfusa tescil edilmemiş olsa bile boşanma kararıyla birlikte velayetle ilgili bir düzenlemenin yapılması yasal olarak zorunludur- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Velayet Yargıtay Kararları

Çocuk nüfusa tescil edilmemiş olsa bile boşanma kararıyla birlikte velayetle ilgili bir düzenlemenin yapılması yasal olarak zorunludur

Tarafların 6.11.2012 tarihinde evlendikleri, boşanma davasının ise 1.2.2013 tarihinde açıldığı görülmektedir. Dosyaya sunulan 21.11.2012 tarihli doktor raporunda, davacının, “on beş, on altı haftalık hamile” olduğu bildirilmiştir.

Tarafların müşterek çocuğu varsa ve sağ ise, çocuk nüfusa tescil edilmemiş olsa bile, boşanma kararıyla birlikte velayetle ilgili bir düzenlemenin yapılması yasal olarak zorunludur (TMK. m. 336/3). Bu bakımdan, davacının hamileliğinin ”sağ doğumla” sonuçlanıp sonuçlanmadığının davacıdan sorulup tespiti ve davacı doğum yapmış ve çocuk halen sağ ise, velayetiyle ilgili bir düzenleme yapılması gerekirken, bu hususun nazara alınmaması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 08.09.2015, E. 2015/14558, K. 2015/15128)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.