Çocuk için takdir edilen tedbir nafakası çocuğun teslimi tarihinden itibaren geçerlidir- Yargıtay Kararı

Nis 10, 2020 | Boşanma Davasında Geçici Önlemler

Çocuk için takdir edilen tedbir nafakası çocuğun teslimi tarihinden itibaren geçerlidir

Müşterek çocuk için davacı anne yararına takdir edilen tedbir nafakasının çocuğun anneye teslimi tarihinden itibaren geçerli olacağının anlaşılmasına göre yerinde bulunmayan temyiz isteğinin reddiyle usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına (Y2HD, 15.06.2011, E. 2010/9715, K. 2011/10572.)

Çocuk için takdir edilen tedbir nafakası çocuğun teslimi tarihinden itibaren geçerlidir

Toplanan delillerden tarafların müşterek çocukları Medeni’nin davalı-davacı kadının açtığı tedbir nafakası dava tarihinden itibaren babaannesi yanında kaldığı, Zübeyde’nin ise anne yanında olduğunun anlaşılmasına karşılık diğer çocukları Resul ve Servet’in dava tarihinde babaanne yanında iken sonradan anne yanına geldikleri anlaşılmaktadır.

O halde; çocuklardan Medeni için tedbir nafakası isteminin reddi ile çocuklardan Servet ve Resul’un anne yanına geliş tarihleri belirlenerek; Servet ve Resul’un anne yanında kalmaya başladıkları tarihten geçerli ve çocuklardan Resul’un ergin olduğu tarihe kadar tedbir nafakası verilmesi gerekirken; yazılı şekilde karar verilmiş olması; isabetsiz olup, bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 02.06.2011, E. 2010/8582, K. 2011/9763.)

Çocuk için takdir edilen tedbir nafakası çocuğun teslimi tarihinden itibaren geçerlidir

Dava açıldığı sırada müşterek çocuklar Berkay ve Aleyna’nın davalı baba yanında bulunduğu dosya içindeki bilgi ve belgelerden anlaşılmaktadır. O halde müşterek çocukların fiilen anneye teslim edildiği tarih belirlenerek bu tarihten itibaren nafakaya hükmedilmesi gerekirken, dava tarihinden itibaren tedbir nafakasına hükmedilmesi
doğru görülmemiştir. (Y2HD, 18.05.2011, E. 2010/8003, K. 2011/8705.)

Çocuk için takdir edilen tedbir nafakası çocuğun teslimi tarihinden itibaren geçerlidir

Velayete anneye verilen tarafların müşterek çocuğu Ahmet Enes’in dava tarihinden itibaren davalı baba yanında kaldığı anlaşıldığı halde, bu çocuk yararına anneye teslim tarihinden itibaren tedbir nafakasına hükmedilmesi gerekirken 10.6.2010 tarihinden itibaren tedbir nafakasına hükmedilmesi doğru görülmemiş ise de bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden hükmün bu bölümünün düzeltilerek onanmasına karar vermek gerekmiştir. (HUMK.md.438/7) Sonuç: Temyiz edilen kararın yukarıda 2. bentte açıklanan nedenlerle gerekçeli kararın hüküm bölümünün 5. bendindeki “tarafların müşterek çocukları Ahmet Enes Ayyarkm, Ayşe Funda Ayyarkm, Mehmet Ali Ayyarkm için aylık ayrı ayrı 150’şer TL. tedbir nafakasının 10.6.2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere davalıdan alınarak davacıya verilmesine” cümlesinden “X” sözcüklerinin çıkartılarak, bu cümleden sonra gelmek üzere “müşterek çocuk X için anneye teslim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 150 TL. tedbir nafakasının davalıdan alınarak davacıya verilmesine” sözcüklerinin eklenerek hükmün bu bölümünün düzeltilmiş şekliyle, temyize konu diğer bölümlerinin ise 1. bentte açıklanan nedenlerle onanmasına (Y2HD, 12.04.2011, E. 2011/5079, K. 2011/6545.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çocuk için takdir edilen tedbir nafakası çocuğun teslimi tarihinden itibaren geçerlidir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.