Çocuk görüşlerini açıklayacak yaş ve olgunluğa erişmemişse geri dönmek istemediğini açıklaması sonuca etkili değildir- Yargıtay Kararı

Nis 30, 2020 | Çocuğun Mutad Meskene İadesi

Çocuk görüşlerini açıklayacak yaş ve olgunluğa erişmemişse geri dönmek istemediğini açıklaması sonuca etkili değildir

1980 tarihli La Haye Sözleşmesine göre, mutad meskenleri ülkesine iadesi talep edilen çocuklar Yasin 05.03.2004 , Kader ise 29.06.2005 doğumlu olup, annelerinin velayeti altındadırlar.

Her iki çocuğun da, anne tarafından anneanneleriyle birlikte tatil amacıyla Türkiye’ye gönderildiği, görme ve ziyaret için babaanne ve büyükbabanın yanma götürüldüklerinde, bu kişiler tarafından alıkonulduğu ve 01.08.2010 tarihinde izin süreleri bittiği halde, Hollanda’ya gönderilmedikleri toplanan delillerden anlaşılmaktadır.

Davalıların çocukları Türkiye’de alıkoymaları annenin çocukları üzerindeki velayet hakkının ihlali suretiyle gerçekleştiğinden hukuka aykırıdır (Söz.md.3).

Çocuklar, görüşlerinin göz önünde bulundurulmasının uygun olacağı bir yaş ve olgunluğa erişmediklerinden geri dönmek istemedikleri yönündeki istekleri sonuca etkili değildir.

Geri dönmelerinin çocukları fiziki veya psikolojik bir tehlikeye maruz bırakacağı veya başka bir şekilde müsamaha edilemeyecek bir duruma düşüreceği yolunda ciddi bir risk olduğuna ilişkin bir delil ve olgu da bulunmamaktadır.

İade isteğinin reddini gerektiren sözleşmedeki hiç bir sebep olayda gerçekleşmemiştir. O halde, iade talebinin kabulü ile çocukların mutad meskenleri ülkesinde anneye teslimine karar verilmesi gerekirken, yasal olmayan gerekçe ile isteğin reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 14.12.2011, E. 2011/10673, K.2011/22032.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.