Çocuk davadan sonra doğmuşsa dava tarihinden itibaren tedbir nafakası verilemez- Yargıtay Kararı

Nis 10, 2020 | Boşanma Davasında Geçici Önlemler

Çocuk davadan sonra doğmuşsa dava tarihinden itibaren tedbir nafakası verilemez

Müşterek çocuk Naz’ın davadan dört ay sonra, 1.12.2009 tarihinde dünyaya geldiği dikkate alınarak tedbir nafakasının doğum tarihinden geçerli olmak üzere takdir edilmesi gerekirken dava tarihinden itibaren tedbir nafakasına hükmedilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir. Ancak bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmez. Açıklanan nedenle kararın düzeltilerek onanması Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 438. maddesine uygun düşer. Sonuç: Temyiz edilen kararın hüküm bölümünün 3 nolu bendinde “dava tarihinden geçerli olmak üzere ..” kelimelerinin çıkarılmasına, yerine “doğum tarihi 1.12.2009 tarihinden geçerli olmak üzere; sözlerinin yazılmasına, kararın bu düzeltilmiş şekliyle onanmasına (Y2HD, 13.09.2011, E. 2010/13092, K. 2011/13239.)

Çocuk davadan sonra doğmuşsa dava tarihinden itibaren tedbir nafakası verilemez

Müşterek çocuk Selin Naz dava açıldıktan sonra 5.4.2008 tarihinde dünyaya gelmiştir. Bu durum nazara alınmadan küçüğe dava tarihinden başlayacak şekilde tedbir nafakası takdiri doğru bulunmamış ise de, bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılamayı gerektirmediğinden hükmün bu yönden düzeltilerek onanması gerekmiştir.(HUMK. md.438/7)

Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. bentte gösterilen nedenlerle gerekçeli kararın hüküm fıkrasının 3 nolu bendinde yazılı “müşterek çocuk için cümlesinden sonra “5.4.2008 tarihinden geçerli olmak üzere ” cümlesinin eklenerek hükmün bu bölümünün düzeltilmiş şekliyle, temyize konu diğer bölümlerinin ise yukarıda 1. bentte gösterilen nedenlerle onanmasına (Y2HD, 13.10.2011, E. 2010/13129, K. 2011/15631.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çocuk davadan sonra doğmuşsa dava tarihinden itibaren tedbir nafakası verilemez

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.