Çocuk, baba yanında kalıyorsa anne yararına tedbir nafakasına hükmedilemez- Yargıtay Kararı

Nis 10, 2020 | Boşanma Davasında Geçici Önlemler

Çocuk baba yanında kalıyorsa anne yararına tedbir nafakasına hükmedilemez

Tarafların ortak çocuğu 1994 doğumlu Sinem’in duruşmalar aşamasında davalı baba yanında kaldığının belirlenmesine karşılık; bu çocuk için dava tarihinden geçerli olarak davacı anne yararına tedbir nafakasına hükmedilmiş olması doğru olmamıştır.

Ancak bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden; hükmün bu bölümünün düzeltilerek onanmasına (HUMK. md.438/7) karar vermek gerekmiştir. Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2.bentte gösterilen nedenle tedbir ve iştirak nafakasına ilişkin hüküm fıkrasının (5) nolu bendinin hüküm fıkrasından tamamen çıkarılmasına, yerine hüküm fıkrasının (5) nolu bendi olarak “ortak çocuk 13.09.2000 doğumlu Murat Kubilay Çetin için dava tarihinden hükmün kesinleşmesine kadar aylık 100 TL tedbir nafakasının hükmün kesinleşmesinden geçerli olacak şekilde ortak çocuk 18.06.1994 doğumlu Sinem Çetin ve ortak çocuk Murat Kubilay Çetin’in her biri için aylık 100’er TL iştirak nafakasının davalı Mehmet Çetin’den alınıp, davacı Nadiye Çetin’e verilmesine” cümlesinin eklenmesine, hükmün bu bölümünün düzeltilmiş olarak, temyize konu diğer bölümlerinin ise yukarıda 1 .bentte gösterilen nedenlerle onanmasına (Y2HD, 09.06.2011, E. 2010/9481, K. 2011/10237.)

Çocuk baba yanında kalıyorsa anne yararına tedbir nafakasına hükmedilemez

Toplanan delillerden velayeti tedbiren anneye verilen müşterek çocuklardan Tarık’ın 2010 yılında sömestr sırasında baba yanma geldiği ve halen baba yanında kaldığı anlaşılmıştır. Küçük Tarık için baba yanında kaldığı dönem için yararına tedbir nafakasına hükmedilmesi usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 13.10.2011, E. 2011/1932, K. 2011/15670.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çocuk baba yanında kalıyorsa anne yararına tedbir nafakasına hükmedilemez

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.