Çocuk ana babadan birinin velayeti altında ise onun yerleşim yeri çocuğun yerleşim yeri sayılır- Yargıtay Kararı

Nis 23, 2020 | Velayet Yargıtay Kararları

Çocuk ana babadan birinin velayeti altında ise onun yerleşim yeri çocuğun yerleşim yeri sayılır

Dava evlat edinme davasında küçüğü temsil etmek üzere kayyım tayinine ilişkindir. Çocuğun koruma amacıyla kuruma yerleştirilmiş olması annenin çocuğun üzerindeki velayetini ortadan kaldırmaz. Velayetin kaldırıldığına ilişkin herhangi bir mahkeme karan da dosya içerisinde bulunmamaktadır.

Velayet altındaki çocuğun yerleşim yeri Türk Medeni Kanununun 21.maddesi gereğince anne ve babanın yerleşim yeridir. Çocuk bunlardan birinin velayeti altında ise onun yerleşim yeri çocuğun yerleşim yeri sayılır. Dosyada bulunan adres kayıt sistemindeki kayıtta annenin yerleşim yeri dava tarihi itibariyle Tuzla’dır. Merkezi adres kayıt sistemindeki yerleşim yerine ilişkin bilgiler aksi sabit oluncaya kadar geçerlidir. Dosyada aksi yönde bir delil de bulunmadığında göre Tuzla mahkemeleri yetkilidir.

O halde mahkemece işin esası incelenerek tarafların sunacağı deliller toplanıp oluşacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçe ile yetkisizlik karan verilmiş olması doğru görülmemiştir.(Y18HD, 03.11.2015, E. 2015/2513, K. 2015/15743)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.