Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Çocuk ana babadan birinin velayeti altında ise onun yerleşim yeri çocuğun yerleşim yeri sayılır- Yargıtay Kararı

Çocuk ana babadan birinin velayeti altında ise onun yerleşim yeri çocuğun yerleşim yeri sayılır

Dava evlat edinme davasında küçüğü temsil etmek üzere kayyım tayinine ilişkindir. Çocuğun koruma amacıyla kuruma yerleştirilmiş olması annenin çocuğun üzerindeki velayetini ortadan kaldırmaz. Velayetin kaldırıldığına ilişkin herhangi bir mahkeme karan da dosya içerisinde bulunmamaktadır.

Velayet altındaki çocuğun yerleşim yeri Türk Medeni Kanununun 21.maddesi gereğince anne ve babanın yerleşim yeridir. Çocuk bunlardan birinin velayeti altında ise onun yerleşim yeri çocuğun yerleşim yeri sayılır. Dosyada bulunan adres kayıt sistemindeki kayıtta annenin yerleşim yeri dava tarihi itibariyle Tuzla’dır. Merkezi adres kayıt sistemindeki yerleşim yerine ilişkin bilgiler aksi sabit oluncaya kadar geçerlidir. Dosyada aksi yönde bir delil de bulunmadığında göre Tuzla mahkemeleri yetkilidir.

O halde mahkemece işin esası incelenerek tarafların sunacağı deliller toplanıp oluşacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçe ile yetkisizlik karan verilmiş olması doğru görülmemiştir.(Y18HD, 03.11.2015, E. 2015/2513, K. 2015/15743)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 1 Eylül 2020 22:06

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.