Çocuğunun cenazesine dahi gitmeyen eş için ortak hayatın yeniden kurulması olasılığının bulunduğu söylenemez- Yargıtay Kararı

Nis 11, 2020 | Ayrılık Davası

Çocuğunun cenazesine dahi gitmeyen eş için ortak hayatın yeniden kurulması olasılığının bulunduğu söylenemez

Mahkemece, “boşanma sebebinin ispatlandığı, ancak ortak hayatın yeniden kurulması olasılığının bulunduğu” kabul edilerek taraflann iki yıl süreyle ayrılıklarına karar verilmiştir.

Kuşkusuz, ortak hayatın yeniden kurulması olasılığının varlığını gösteren delil ve ciddi olaylar bulunduğu takdirde ayrılığa karar verilebilir. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, davalının eşini istemediğini söylediği, barıştırma girişiminde bulunan tanıklara “ben onunla kesinlikle birleşmem” dediği, ailesinin evinde doğum yapan eşi ve komada olan çocuğuyla ilgilenmediği, çocuğun daha sonra öldüğü, cenazesine dahi gitmediği anlaşılmaktadır. Davalının açıklanan bu davranışları ve “istemiyorum, o kadınla birleşmem” şeklindeki tavrı, tarafların barışma imkanlarını ve ortak hayatın yeniden kurulması olasılığını ortadan kaldırmaktadır. Gerçekleşen bu durum karşısında ortak hayatın yeniden kurulması olasılığının bulunduğu kabul olunamaz. Öyleyse boşanma kararı verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 19.01.2012, E. 2011/2239, K. 2012/742.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çocuğunun cenazesine dahi gitmeyen eş için ortak hayatın yeniden kurulması olasılığının bulunduğu söylenemez

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.