Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerini yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Çocuğun iadesine dair davaname duruşma günü ile birlikte taraflara tebliğ olunmalıdır- Yargıtay Kararı

Çocuğun iadesine dair davaname duruşma günü ile birlikte taraflara tebliğ olunmalıdır

Çocuğun iadesine dair davaname, duruşma günü ile birlikte taraflara tebliğ olunur (5717 s.K.md.9/1). Bu kanunun uygulanmasından doğan tüm dava ve işler basit yargılama usulüne göre öncelikle ve acele görülür (m.9/2).

O halde, bu yön nazara alınmadan davaname duruşma günü ile birlikte davacı babaya tebliğ edilmeden, tarafların gösterdikleri taktirde delilleri toplanmadan eksik inceleme ile hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 03.11.2011, E. 2011/3502, K. 2011/18026.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 30 Nisan 2020 14:29

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.