Çocuğun alıştığı ortamda kalmak yönündeki tercihi de dikkate alınarak velayetin verilmesi gerekir- Yargıtay Kararı

Çocuğun alıştığı ortamda kalmak yönündeki tercihi de dikkate alınarak velayetin verilmesi gerekir

Müşterek çocuk Gökçe Yağmur 1998 doğumludur. Taraflar dava tarihinden yaklaşık üç yıl önce ayrılmışlar ve ayrılık süresince çocuk anne yanında kalmıştır. Bakım ve gözetimi anne tarafından yapılmış olup, anne yanında öğrenimine devam etmektedir.

Ana yanında kalmasının çocuğun bedeni, fikri, ahlaki gelişimine engel olacağı yönünde ciddi ve inandırıcı deliller bulunmamaktadır. O halde, çocuğun alıştığı ortamda anne ile beraber kalmak yönündeki tercihi de dikkate alınarak velayetin davacı anneye verilmesi gerekirken, yetersiz gerekçe ile yazılı şekilde hüküm tesisi bozmayı gerektirmiştir.(Y2HD, 18.07.2011, E. 2010/11445, K. 2011/12550.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 23 Nisan 2020 01:15

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.