Çocuğu Teslim Etmeme Suçu Şikayet Dilekçesi

Çocuğu Teslim Etmeme Suçu Şikayet Dilekçesi


İcra Ceza Yargıçlığına,

 

İcra Dosya No : 2005/……… E.

 

Şikayetçi                    : …………………………………….

Adresi                        : …………………………………….

Sanık                          : …………………………………….

Borçlu                        : …………………………………….

Suç                             : Çocuk teslimi emrine aykırı davranmak

Açıklamalar               :

           

            M.Kemalpaşa Asliye Hukuk (Aile) Mahkemesi’nin …/…./2005 tarih, ……../………. E. ve ………./………. K. Nolu kararıyla sanık ………….. ile boşanmamıza karar verilmiş ve müşterek çocuğumuz ………..’un velayeti tarafıma verilmiştir. Ancak, sanık müşterek çocuğumuzu isteğiyle tarafıma teslim etmediğinden, ilamın icrası için M.Kemalpaşa İcra Md.ğünün yukarıda esas numarasını belirttiğim dosyası ile takipte bulundum. Anılan takip dosyası üzerinden usulüne uygun olarak icra emri tebliğ edilmesine rağmen, sanık icra emrini yerine getirmemiştir.

            Sanığın bu fiili İİK. Md;25 ve 341 hükümlerine göre suç oluşturduğundan, cezalandırılması için işbu davanın açılması gereği doğmuştur.

Hukuki Nedenler      : İİK.md;25, 341 vd.ilgili mevzuat hükümleri.

Deliller                       : İcra Dosyası, Sair yasal deliller.

Sonuç ve İstek           : Yukarıda açıklanan nedenlerle; sanığın fiiline uyan İİK.md;341 gereğince cezalandırılmasına ve yargılama giderlerinin sanığa yüklenmesine karar verilmesini saygılarımla dilerim. …/…./…………

                                                                                              Şikayet Eden

                                                                                              (Adı,soyadı,imzası)

İLGİ:   

 

İİK.md;341       : “Çocuk teslimi hakkındaki ilamın veya ara kararın icrası sırasında çocuğu gizleyen Ya da ilamın veya ara kararının icrasından sonra tekrar kaçıran borçlu ile bu fiillere bilerek iştirak edenler, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikayeti üzerine, tetkik mercii tarafından, iki aydan altı aya kadar hafif hapis cezasıyla cezalandırılırlar”

 

  • Şikayet, icra takibinin yapıldığı İcra Müdürtlüğü’nün bulunduğu yer İcra Tetkik (ceza) Yargıçlığı’na yapılmalıdır.
  • Velayet verilmemiş ancak şahsi münasebet kurulmuş taraf da şahsi münasebet kararına uygun davranmayan (çocuğu teslim etmeyen) hakkında ayni hüküm gereğince şikayette bulunabilir.
  • Üç ay içinde şikayette bulunulması gerekir.

           

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Yorumlar (6)

Cocuklarimi bayramin ikinci gunu gorme hakkim var ama babasi alip ben izin vermedigim halde tatile goturdu ve bu benim yalniz gecirecegim ilk bayram bunun icin ne yapmaliyim

Bu husus başlı başına velayetin kaldırılması ve size verilmesi sebebi. Velayeti almak istiyor musunuz?

Selâm aleyküm hocam benim sorunum şu
Eşim evlilikte sürekli kavga çıkarıyor, ben kavga çıkartırım Bana kimse bir şey diyemez diyor bizler 11.06.2019 tarihinde anlaşmalı olarak boşandık, ama 15 gün içerisinde imza atılması gerekiyormuş bu imzayı atmazsam boşanmış sayılmazmış oyle mi
Birde 4 yaşında çocuğumuz var bana göstermiyor, velayeti alabilir miyim

İmzayı atmazsanız boşanmış sayılmazsınız. 4 yaşındaki çocuğun velayetini almak için deneyimli bir velayet avukatı ile çalışmanızı öneririm.

*velayet sahibini icraya verdiğimiz zaman bize kullandırılmayan kaçırdığımız günleri ve saatleri fazladan kullanabilir miyiz ve ne zaman?
*icra ne zaman gerçekleşir bizim bir sonraki görüşme günümüzde mi yoksa normalde hakkımız olmayan hafta içi bir gün mü?
*yaz tatili hakkımızı kullandırmayan velayet sahibini icraya verdiğimiz zaman bize tanınmış olan tatil aralığı dolmuş oluyor. hakkımızı alabilir miyiz ne zaman?

Saim bey iyi akşamlar ayrıldığım kişi evladımı temmuz ayı bende kalma ayı olduğu halde adresini ve bütün iletişim kurabileceğim noktalarıda değiştirmesinden dolayı çocuğuma ulaşamıyorum ve nerde olduğunu bilmiyorum bu konuyla ilgili nereye şikayetimi iletebilir ve nasıl bir yol çizmem gerekmektedir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.