Çocuğu Tatil Amacıyla Almanya’dan Türkiye’ye Kaçırmak İade Sebebidir- Yargıtay Kararı

Nis 30, 2020 | Çocuğun Mutad Meskene İadesi

Çocuğu Tatil Amacıyla Almanya’dan Türkiye’ye Kaçırmak İade Sebebidir

“Dava, Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair 1980 tarihli Lahey Sözleşmesi hükümlerine göre, Türkiye’de gayri kanuni olarak alıkonulan çocukların mutad meskeninin bulunduğu Devlet’e iadesi isteğine ilişkin olup, sözleşmeye göre tayin edilen merkezi makam (Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü) adına mahalli Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılmıştır.

Sözleşmeye göre iadesi talep edilen çocuklar sırasıyla 11.08.2007 vc 05.04.2010 doğumludurlar. Davalı annenin tatil amacıyla çocuklarıya birlikte 04.06.2011 tarihinde Türkiye’ye geldiği, daha sonra Almanya’ya dönmediği ve çocuklarını da göndermediği, bu tarihten itibaren küçükleri, babanın mutad mesken hukukundan doğan velayet hakkının ihlali suretiyle Türkiye’de haksız olarak alıkoyduğu, babanın 17.11.2011 tarihinde iade başvurusunda bulunduğu yapılan soruşturma ve toplanan delillerden anlaşılmaktadır.

Geri dönmelerinin çocukları fiziki veya psikolojik bir tehlikeye maruz bırakacağı veya başka bir şekilde müsamaha edilemeyecek bir duruma düşüreceği yolunda ciddi bir riskin olduğuna dair bir delil ve olgu bulunmamaktadır.

Davalı da böyle bir riskin varlığını ispat etmiş değildir. Hükme esas alınan sosyal inceleme raporunda da çocukların baba yanına dönmeleri halinde ciddi bir tehlikenin bulunduğundan bahsedilmemiştir.

Sözleşmenin 13. maddesinin (b) bendindeki iadeden kaçınma sebepleri mevcut değildir. O halde iade talebinin kabulü gerekirken yetersiz gerekçe ile reddi doğru bulunmamıştır.” (Y2HD, 23.06.2014, E. 2014/13993, K. 2014/14152.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Etiketler:

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.