Çocuğu olmadığının iddia edilmesi sebebiyle manevi tazminat isteğine ilişkin dava aile mahkemesinin görevi kapsamında değildir- Yargıtay Kararı

May 2, 2020 | Soybağı

Çocuğu olmadığının iddia edilmesi sebebiyle manevi tazminat isteğine ilişkin dava aile mahkemesinin görevi kapsamında değildir

Davalılar Serpil ve Barış tarafından açılan karşılık dava; Barış’ın ölen Remzi’nin çocuğu olmadığının iddia edilmesi ve buna bağlı olarak soybağının geçersiz kılınmasına ilişkin, karşılık davalılar tarafından açılan dava nedeniyle kişilik haklarına saldırıldığı iddiasına dayanan manevi tazminat isteğine ilişkindir.

Bu istek Türk Medeni Kanununun 25. ve Borçlar Kanununun 49.maddesinden kaynaklanmaktadır. Aile Mahkemeleri, aile hukukundan doğan (TMK.m. 118-395) dava ve işlerde görevlidir.
(4787 s.K.m.4/1)

Manevi tazminata ilişkin karşılık dava, aile mahkemesinin görevi dışında olup talep edilen tazminat miktarına göre Asliye Hukuk Mahkemesinin görevine girmektedir. Öyleyse karşılık dava yönünden görevsizlik karan verilmesi gerekirken işin esasının incelenmesi doğru görülmemiştir.(Y2HD, 07.03.2011, E. 2010/2248, K. 2011/3854.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.