Çocuğu Diğer Eşe Göstermemenin Cezası

Çocuğu Diğer Eşe Göstermemenin Cezası Nedir

Çocuğu Diğer Eşe Göstermemenin Cezası Nedir?

Mahkeme tarafından gerek ilam ile gerekse ara karar ile verilen çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin kararı yerine getirmeyen veya yerine getirilmesine engel olan kişi hakkında alacaklı tarafın (çocuk tesliminde velayet kendisine verilen kişi, çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin kararlarda ise velayet kendisine verilmeyen ve bu nedenle kişisel ilişki kurulmasına karar verilen kişi) talebi üzerine İcra Mahkemesince 6 aya kadar “tazyik hapsi”ne hükmedilir.

Ceza Ne Zaman Sona Erer?

Tazyik hapsine karar verilmesi veya verilen hapis cezasının infazı esnasında mahkeme tarafından verilen karar veya ara karar yerine getirilirse kişi hakkında verilen ceza kaldırılır, eğer hapisteyse tahliye edilir.

Eğer çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin karar nihai karar ise bu kararın kesinleşmiş olması gerekir, aksi durumda tazyik hapsine karar verilemez.

Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da engelleyen kişinin, “çocuğu teslim etmeme veya kişisel ilişkiye engel olma amacında” hareket etmesi gerekir. Bir başka deyişle kusurlu davranışta bulunması gerekir. Burada şu ayrıma dikkat etmek gerekir eğer İcra Müdürü mahalle geldiğinde çocuğun kendisinin kaçması halinde borçlu tarafa ceza verilmemesi gerekir.

Ayrıca borçlunun şikayetçi ile çocuğu görüştürmeme amacı içinde olduğuna ilişkin kesin deliller bulunmadan ceza verilmesi hukuka aykırı olacaktır.

Yargıtay görüşüne göre, çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin kararda yer alan dönemlerin sürekli tekrar niteliğinde olması ve orada belirtilen her tarihin ayrı bir dönem olması nedeniyle, infazın engellenmesi durumunda, şikayete konu her bir dönemin ayrı bir suç oluşturacağı belirtilmektedir.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.