Ceza Hukuku

CMK 113 Güvencenin İadesi Talebi Dilekçesi

ADANA ASLİYE CEZA MAHKEMESİ’NE

DOSYA NUMARASI :

TALEPTE BULUNAN :

KONU : Soruşturma aşamasında CMK.113 gereği yatırmış olduğum güvencenin tarafıma iadesini içerir dilekçedir.

AÇIKLAMALAR :

Olay günü sevk ve idaremde bulunan (B)1-DD-48 plaka sayılı araç ile Konya-Afyonkarahisar karayolu üzerinde seyir halinde iken Ertuğrul Köyü mevkiine geldiğim sırada karşıdan karşıya geçmekte olan yaya Ahmet isimli şahsa çarpmam neticesinde meydana gelen kazada, Ahmet’in olay yerinde vefat etmesi nedeniyle hakkımda soruşturma başlatılmış ve soruşturma aşamasında CMK 113 maddesi gereğince tarafımca güvence yatırılmıştır.

Tarafıma Adana Asliye Ceza Mahkemesine dava açılmış ve Adana Asliye Ceza Mahkemesinin 2015/11 Esas ve 2018/12 Karar sayılı kararı ile tarafıma 12.100 TL ADLİ PARA CEZASI verilmiştir. Bu karara istinaden İstinaf kanun yoluna başvurulmuş istinaf kanun yolu sonucunda Adana Bölge Adliye Mahkemesinin 2018/12 Esas ve 2020/13 Karar sayılı kararı ile İstinaf Başvurum Esastan Red edilerek kesin karar verilmiştir. Hakkımda hükmedilen Adli Para Cezasını ödeyerek cezamı çekmiş bulunmaktayım. CMK 115. maddesinde “(1)Hükümlü, 113 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde yazılı bütün yükümlülükleri yerine getirmiş ise güvencenin 113 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendini karşılayan ve aynı maddenin ikinci fıkrasına göre verilecek kararda belirtilen kısmı kendisine geri verilir.

(2)Güvencenin, suç mağduruna veya nafaka alacaklısına verilmemiş olan ikinci kısmı, kovuşturmaya yer olmadığı veya beraat kararları verildiğinde de şüpheli veya sanığa geri verilir. Aksi hâlde, geçerli mazereti dışında, güvence Devlet Hazinesine gelir yazılır.

(3)Hükümlülük hâlinde güvence 113 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan hükümlere göre kullanılır, fazlası geri verilir.” şeklindedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğum gerekçelerle yatırmış olduğum Güvencenin EK’te belirtilen hesaba yatırılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederim.

EK :

Telefon Numarası : …..

İsim-Soyisim

İŞ Bankası IBAN Numarası:

TR….

Son düzenleme tarihi 15 Temmuz 2021 10:54

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.


Arama

Nitelikli arama yapmak için tıklayınız.


Adalet olmayınca devlet büyük bir çeteden başka nedir ki?
Augustinus


Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!