Cinsel uyum problemleri sebebiyle ayrı yatmak cinsel şiddet oluşturduğundan boşanma sebebidir- Yargıtay Kararı

Cinsel uyum problemleri sebebiyle ayrı yatmak cinsel şiddet oluşturduğundan boşanma sebebidir

Toplanan delillerden davalı kadının, eşiyle olan cinsel uyum problemleri ve eşinin bu yöndeki şikayetlerine ilgisiz kaldığı, aylardır birimleriyle konuşmayıp, ayrı yattıkları, davacı kocanın ise kadın ve ailesini beğenmeyerek aşağıladığı, güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu, evlilik birliğinin sarsılmasına neden olan olaylarda davacı kocanın daha fazla kusurlu olduğu anlaşılmaktadır.

Davalı kadının, evlilik birliğinin devamında korunmaya değer bir yarar kalmadığından, boşanmaya karşı çıkması hakkın kötüye kullanımı niteliğindedir. Somut olayda Türk Medeni Kanununun 166/2. maddesinde yer alan koşullar gerçekleşmiştir. Açıklanan nedenle davanın kabulüne karar vermek gerekirken yazılı gerekçe ile reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 23.01.2012, E. 2011/4350, K. 2012/777.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 21 Mart 2020 19:07

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.