Cinsel ilişkiye kadının karşı koyduğu kanıtlanamadığına göre boşanmaya sebep olan olaylarda cinsel ilişkiyi gerçekleştiremeyen kocanın kadına göre daha fazla kusurlu kabul edilmesi gerekir- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Cinsel ilişkiye kadının karşı koyduğu kanıtlanamadığına göre boşanmaya sebep olan olaylarda cinsel ilişkiyi gerçekleştiremeyen kocanın kadına göre daha fazla kusurlu kabul edilmesi gerekir

Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, tarafların fiziksel ve ruhsal bir rahatsızlıktan bulunmadığı halde, psikolojik sebeple de olsa cinsel ilişki kuramadıkları anlaşılmaktadır. Cinsel ilişkiye kadının karşı koyduğu kanıtlanamadığına göre, boşanmaya sebep olan olaylarda cinsel ilişkiyi gerçekleştiremeyen kocanın kadına göre daha fazla kusurlu kabul edilmesi gerekir.

Bu husus nazara alınmadan, tarafların “eşit kusurlu” kabul edilmeleri ve buna bağlı olarak kadının maddi ve manevi tazminat isteklerinin reddedilmesi usul ve yasaya aykın olup, bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 08.12.2011, E. 2010/21316, K. 2011/21506.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.