Cinsel birlikteliği gerçekleştiremeyen ve birlikte tedaviye gitmekten kaçınan eş kusurludur – Yargıtay Kararı: 2015/10583 K

Şub 24, 2020 | Cinsel Şiddet

Cinsel birlikteliği gerçekleştiremeyen ve birlikte tedaviye gitmekten kaçınan eş kusurludur

Özet: Evlilik birliği içinde cinsel birlikteliği gerçekleştiremeyen ve birlikte tedaviye gitmekten kaçınan davacı-karşı davalı erkek boşanmaya sebep olan olaylarda tam kusurludur.

“…1-Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre, davacı-karşı davalı erkeğin tüm, davalı-karşı davacı kadının ise, aşağıdaki bendin kapsamı dışmda kalan temyiz itirazları yersizdir.

  • Mahkemece, taraflar eşit kusurlu kabul edilerek, her iki boşanma davasının kabulüne karar verilmiş ise de; yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, evlilik birliği içinde cinsel birlikteliği gerçekleştiremeyen ve birlikte tedaviye gitmekten kaçman davacı-karşı davalı erkek boşanmaya sebep olan olaylarda tam kusurludur. Bu durumda davacı-karşı davalı erkeğin boşanma davasının reddi gere- kirken, kabulü doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir.
  • Yukarıda 2. bentte gösterilen sebeplerle, boşanmaya sebep olan olaylarda davacı-karşı davalı erkek tam kusurlu olduğuna göre, tarafların ekonomik ve sosyal durumuna göre davalı-karşı davacı kadın lehine uygun miktarda maddi ve manevi tazminata
    (TMK md 171/1-2) hükmedilmesi gerekirken, hatalı kusur belirlemesine bağlı olarak bu taleplerin reddi doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir.
  • Davalı-karşı davacı kadına düğünde takılan 50 adet çeyrek altın davacı-karşı davalı erkek tarafından bozdurulup harcandığı ispatlanmıştır. 50 çeyrek altın yönünden ziynet alacağının kabulü gerekirken, yazılı şekilde ziynet alacağının tamamının reddi doğru olmamıştır…”^. HD, 26.05.2015,2014/21372-2015/10583).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Cinsel birlikteliği gerçekleştiremeyen ve birlikte tedaviye gitmekten kaçınan eş kusurludur

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.