Cezai Şart Talepli İhtarname Örneği

Eyl 16, 2020 | Alacak Davası Avukatı

Yapılan sözleşmeye taraflardan birinin uymaması durumunda sözleşmedeki cezai şart ve diğer alacaklar sözleşmeyi ihlal eden kişiden geri istenebilir. Haliyle bu durum için dava açmadan önce ihtarname gönderilir.       

Bu yazımızda gönderilmesi gereken ihtarnameye dair bir örnek paylaştık. Avukat Saim İNCEKAŞ tarafından paylaşılan ceza şart talepli ihtarname örneği aşağıdaki gibidir.

İHTARNAME

İHTAR EDEN         :

KARŞI TARAF       :

KONU                    : Borç bildirimidir.

AÇIKLAMA            :

1- Adana … mahallesinde ……… B pafta, ……. ada ve ….. nolu parselde bulunan  ….. nolu bağımsız bölüm  tarafınızdan …..  Mimarlık Mühendislik İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi’nden  malzeme karşılığı satın alınmıştır. ……. yevmiye no, …. cilt no, ……  sahife numaralı bu taşınmaz daha sonra tarafıma satışı yapılmış ve tapu tarafıma geçirilerek malik sıfatına haiz hale gelmişimdir.

2- Tarafınızla yapılan sözleşme gereği sözleşme tarihinde  henüz içerisinde yaşanılabilir bir halde  olmayan mesken, yaşanılabilir hale gelecek şekilde eksiklikleri giderilecek ve tarafıma teslim edilecektir.

3- Bu sözleşme kapsamında mutfak tezgahı ve dolaplar kullanılabilir vaziyette, banyo ve tuvalette bulunan lavabo ve wc taşı, banyo ve lavabo bataryaları kullanılır vaziyette ve seramik kaplamaları , kapı eksiksiz ve tam olarak teslim edilecektir. Odalar içerisinde zemin kaplamalar projeye uygun olarak yapılarak teslim edilecektir.

4- Tüm bu eksiklikler giderilip yaşanılabilir bir halde teslimiyet tarihi … olarak belirlenmiş, bu tarihten sonra teslimi halinde geçen her gün için 30 ( otuz ) türk lirası cezai şart belirlenmiştir. 25.11.2017 tarihinden bu güne işlemiş cezai şartınızın bedeli yaptığınız ödemeler düşüldükten sonra , ………………….. tl ‘dir.

5- Belirtilen durumlar neticesinde bahsi geçen borcunuzu ödemeniz halinde ödeme yaptığınız tarihle teslim tarihi arasında zaman farkı olması durumunda cezai şartınızda işlemiş olacak ve o meblağda ödemeniz gerekecektir.

6- Bu nedenle, bu ihtarın tebliğinden itibaren 15 gün içinde borcunuzu ödemenizi, ödemiş iseniz makbuz örneğini ibraz etmenizi  rica eder , aksi halde yasal yollara başvuracağımızı ihbaren bildiririm.

                                                                                                                                         İHTAR EDEN

Sayın Noter;

Üç örnekten ibaret bu ihtarın bir örneğinin acele olarak karşı tarafa tebliğini, bir örneğinin dairenizde saklanmasını ve tebliğ açıklaması olan diğer örneğinin tarafıma iadesini dilerim.   …/…./…..

                                                                                                            

                                                                                                                                          İHTAR EDEN

 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.