Ceza Verilmesine Yer Olmadığı Kararı Nedir?

Oca 15, 2018 | Ceza Hukuku

Bu yazımızda “ceza verilmesine yer olmadığı kararı” anlamını açıklayacağız. Savcılık tarafından verilen bu kararın anlamı ve sonuçları nedir? Adana ceza avukatlarından Saim İNCEKAŞ tarafından sizler için bu makalede açıklandı.

Ceza Verilmesine Yer Olmadığı Kararı

Mahkeme kovuşturma evresinde aşağıda belirtilen durumlarda ceza verilmesine yer olmadığı kararı verir (CMK md 223/3,4).

Sanık hakkında

 • Yüklenen suçla bağlantılı olarak yaş küçüklüğü, akıl hastalığı veya sağır ve dilsizlik hali ya da geçici ne­denlerin bulunması,
 • Yüklenen suçun hukuka aykırı fakat bağlayıcı emrin yerine getirilmesi suretiyle veya zorunluluk hali ya da cebir veya tehdit etkisiyle işlenmesi,
 • Meşru savunmada sınırın heyecan, korku ve telaş nedeniyle aşılması,
 • Kusurluluğu ortadan kaldıran hataya düşülmesi hallerinde failin kusurunun bulunmaması nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığı kararı verilir.

Zorunluluk hali ve hukuka aykırı bağlayıcı emri ifa halinde ceza verilmesine yer olmadığı kararı verilir. Meşru savunma halinde beraat kararı verilir. Fakat meşru savunmada sınırın mazur görü­lebilecek heyecan, korku ve telaş nedeniyle aşılması halinde ceza verilmesine yer olmadığı ka­rarı verilir.

İşlenen fiilin suç olma özelliğini devam ettirmesine rağmen;

 • Etkin pişmanlık,
 • Şahsî cezasızlık sebebinin varlığı,
 • Karşılıklı hakaret,
 • İşlenen fiilin haksızlık içeriğinin azlığı hallerinde ceza verilmesine yer olmadığı kararı verilir.

Mahkeme ceza verilmesine yer olmadığına dair kararın gerekçesinde yukarıda belirtilen hallerden hangi­sine dayandığını gerekçeleriyle gösterir (CMK md 230/3).

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

4 Yorumlar

 1. MUHAMMED MUSTAFA ÇELEN

  İyi geceler. Ceza verilmesine yer olmadığı kararı memuriyete engel mi? Bu konu ile ilgili Danıştay kararları mevcut mu?

  Yanıtla
 2. Fethi

  İyi günler hocam, mahkemem oldu, soruşturma da etkin pişmanlık hükümlerini kabul etmiştim, lakin mahkeme de etkin pişmanlığı kabul etmedim ama hakim etkin pişmanlıktan yararlandirarak cezaya yer olmadığına karar verdi, ve üst mahkemeye itiraz ettim, simdi bi memur olarak sizce işime dönme ihtimalim nedir, bilgilendirirseniz sevinirim

  Yanıtla
 3. Ertuğrul

  Bir arkadaşımın davasında tanık olarak dinlendim hakim bana karşı taraf ile husumetin var mı diye sordu. Bende husumetimin olmadığını küs olduğumu ve konuşmadığı mı söyledim .hakim çekildiğimi söyledi ve söyledikleerim hükme esas almadığını söyledi . Sormak istediğim şu hakkımda dava açılır mı yalan tanıklık ile ilgili açılırsa ceza alırmıyım .şunu da söyleyim ben sanık olan arkadaşım için gitmiştim arkadaşım lehine şahitlik yaptım fakat olay anlattığım gibi. dava yı kazanan karşı taraf oldu.

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.