Ceza Mahkemesinde Bilirkişi Raporuna İtiraz Dilekçesi

Ara 2, 2019 | Kovuşturma-Yargılama

X 1. AĞIR CEZA  MAHKEMESİNE

DOSYA NO                          :

BİLİRKİŞİ RAPORUNA

İTİRAZLARINI SUNAN

DAVALI                :

VEKİLİ                   :

KONUSU : Bilirkişi raporuna kaşı itirazlarımız sunumu ile itirazlarımız doğrultusunda dosyanın Adli Tıp Kurumuna  sevki ile yeniden rapor aldırılması  istemidir.

İTİRAZLARIMIZ :

Dosya içeriğine alınan  06.08.2018 ve 19.11.2018 tarihli bilirkişi raporunda  meydana gelen kazada müvekkilin asli kusurlu olduğu , Müteveffanın ise  tali kusurlu olduğu ve yol bakım onarım kuruluşunun ise  Kusursuz   bulunduğu yönünde görüş ve kanaat bildirilmiştir.

 06.08.2018 ve 19.11.2018 tarihli bilirkişi  tarafından sunulan raporun tarafımızca kabulü mümkün değildir. Şöyle ki;

1-Bilirkişi raporu  incelendiğinde, rapor hazırlanırken kaza tespit tutanağının esas alındığı, detaylı bir irdeleme yapılmadığı görülecektir. Yüksek Mahkeme kararları dikkate alındığında ise, “kaza tespit tutanaklarının bilirkişi raporu niteliğinde olmadığından hükme esas alınamayacağı, davalının kusurlu olup olmadığının, buna bağlı olarak da hukuki durumunun sağlıklı olarak belirlenebilmesi için, olay yerinde uygulamalı keşif yapılarak, gerekirse trafik kazası tespit tutanağını düzenleyen görevlilerde tanık olarak dinlenmek suretiyle eksik kalan hususların tespit edilmesi gerektiğinin vurgulandığı görülecektir.

2-Sadece yüzeysel bir incelemeye dayalı trafik kazası tespit tutanağının esas alınarak müvekkilin ASLİ  oranında kusuru bulunduğundan bahisle rapor hazırlanması yerleşik uygulamalara ve hukuka aykırılık teşkil etmektedir. Bu nedenle basit bir incelemeye dayalı Bilirkişi  raporunun tarafımızca kabulü mümkün değildir.

3-Bundan başka raporda müvekkile bu derecede asli  bir kusur izafe edilmesine karşın müteveffaya tali  oranında bir kusur izafe edilmesi hakkaniyete aykırı olmuştur.  Sinan ÇEÇENİK ın sevk ve idaresindeki 08 BC 81 KTK ve diğer ilgili kanunlara uymayarak kazaya sebebiyet vermiştir. TAKİP MESAFESİNİ KORUMAMIŞTIR. HIZ SINIRINA UYMAMIŞTIR. EMNİYET KEMERLERİ TAKILI DEĞİLDİR. MÜVEKKİLİMİN KULLANDIĞI KAMYONUN ARKA TARAFINA ÇARPMIŞTIR.   KAZA ESNASINDA FREN YAPMAMIŞTIR.  ARAÇ  HIZI ÇOK FAZLADIR.

4- Sinan ÇEÇENİK ın sevk ve idaresindeki 08 BC 81 plakalı araç sürücüsü KTK M.54 a) 1, 2 ( önündeki aracın başka taşıt veya aracını geçme niyetini belirten uyarma işaretini vermemiş olması, KTK 54. M.a.3 ( Geçeceği aracın hızı ile geçme esnasındaki kendi hızını da göz önüne alarak iki yönlü trafiğin kullanıldığı taşıt yolarında karşıdan gelen trafik dâhil karayolunu kullananların tümü için tehlike veya engel olmadan geçme için kullanacağı şeridin yeteri kadar ilerisinin boş olması ZORUNLUDUR. Maktulün bu kurallara riayet etmeyerek ASLİ KUSURLUDUR. Herhangi bir araç, başka bir yola, karayoluna bitişik bir mülke girmek veya sola yanaşıp durmak için bu niyetini sola dönüş işareti ile belirtmiş ise bunların sağındaki şeritten geçilebilir. Sinan ÇEÇENİK bu kurala da uymamıştır. Tüm bu hususlar Bilirkişi  raporunda da ayrı ayrı belirtilmiş iken müteveffanın kusur oranının tali  gösterilmesi hakkaniyete aykırılık teşkil etmektedir.

5- KTK M.56 C araçlar arasındaki mesafe: sürücüler önlerinde giden araçları yönetmelikte belirtilen güvenli ve yeterli bir mesafeden izlemek zorundadırlar.  Sinan ÇEÇENİK bu kurala da uymamıştır. Müvekkilim ise KTK yönetmeliğinin m.94, m.102 belirtilen tüm kurallara uymuştur. Maktül sürücü KTK yönetmeliği m. 107  de belirtilen  kurallara riayet etmemiştir. Sinan ÇEÇENİK ın sevk ve idaresindeki araç, müvekkilimin sürdüğü kamyonun arka sol kısmından çapmıştır. Kaza tespit tutanağı ile bu durum sabittir. KTK M.84 d fıkrasında araç sürücülerinin trafik kazalarında, ARKADAN ÇARPANIN ASLİ KUSURLU SAYILACAĞI BELİRTİLMİŞTİR. Bu durum göstermektedir ki . Sinan ÇEÇENİK kazaya sebebiyet vermede asli ve tam kusurludur.

 BU NEDENLE RAPOR BU HALİYLE HÜKME ESAS ALINAMAYACAK NİTELİKTEDİR.AYRICA SORUŞTURMA EVRESİNDE TERCAN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINCA ALDIRILAN 13.08.2017  TARİHLİ X BİLİRKİŞİSİNİN RAPORU ARASINDA ÇELİŞKİLER BULUNMAKTADIR. BU İKİ RAPOR ARASINDAKİ ÇELİŞKİNİN GİDERİLMESİNİ TALEP EDERİZ .

8-Açıklanan nedenlerle dosyanın ADLİ TIP KURUMUNA gönderilerek yeniden kusura ilişkin bir rapor aldırılmasını, mahkemenizce aksi kanaat hâsıl olacak ise söz konusu raporun hükme esas alınmamasını   talep ederiz…./../…

                                                                       Bilirkişi Raporuna İtiraz Eden Sanık Müdafi
Adana Avukatı – Avukat Saim İNCEKAŞ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.