Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Ceza Evine Yasak Eşya Sokma Suçu İstinaf Dilekçesi

BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİNİN İLGİLİ DAİRESİNE

Sunulmak Üzere

ÇOCUK MAHKEMESİ SAYIN BAŞKANLIĞINA

DOSYA NO                  :

S.S.Ç.                          :

MÜDAFİİ                     : Av. …

SUÇ                 : İnfaz Kurumuna ve Tutukevine Yasak Eşya Sokma

KONU                         : Ayrıntılı istinaf dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR

Suça sürüklenen çocuk,  T Tipi İnfaz Kurumunda tutuklu bulunduğu sırada arama sonucunda 8 cm uzunluğunda kesici alet ele geçirilmiştir. Söz konusu aleti, SSÇ kendisi yaptığını söylemiş ancak bu aletin yapımının suç olduğunu bilmediğini ve herhangi bir suçta kullanmadığını beyan etmiştir. Dosya kapsamı ve SSÇ’nin beyanları göz önüne alındığında mahkemenin takdir ettiği ceza usul ve yasaya aykırıdır. Şöyle ki;

Sayın mahkeme, kararını eksik inceleme ve araştırma neticesinde vermiştir. SSÇ söz konusu aleti yaparken bunun suç olduğunu bilmiyordur. Hal böyle olunca SSÇ’nin kasten hareket ettiği düşünülemez. Bu sebeple suçun manevi unsuru oluşmamıştır. Manevi unsuru oluşmayan suçtan dolayı SSÇ’nin cezalandırılması hukuka aykırıdır.

Yerel mahkeme tarafından SSÇ hakkında 5395 sayılı kanun gereği sosyal inceleme raporu alınmadan eksik inceleme ile hüküm kurulmuştur. Bu nedenle kararın bozulması gerekmektedir.

Yukarıda izah ettiğimiz nedenlerle usul ve yasaya aykırı olan mahkeme kararının bozulması için istinaf yoluna başvurma zorunluluğu doğmuştur.

SONUÇ TALEP: Yukarıda arz ve izah ettiğimiz ve resen dikkate alınacak hususlar karşısında istinaf isteğimizin kabulü ile usul ve yasaya yasaya aykırı olan yerel mahkemenin 2019/X esas sayılı kararının bozulmasına karar verilmesini SSÇ müdafisi olarak arz ve talep ederim.

SSÇ Müdafi

Adana Avukatı Saim İNCEKAŞ

Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 03:13

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.