Ceza Evinden Firar Edenlerin Cezası

Ceza Evinden Firar Edenlerin Cezası

Ceza evinden firar eden bir şahsa verilecek ceza belirlenirken bazı önemli hususlar araştırılır. Çoğu zaman cezaevinden kaçan şahıs kendi isteği ile tekrardan teslim olmakta, bu durumda da verilecek ceza indirimli bir hal almaktadır. Şahsın firardan sonra geri teslim olması durumunda “etkin pişmanlık hükümleri” uygulanır. Firar eden kişinin yakalanması ile birlikte kişi bulunduğu ceza evinde hücreye koyma cezası alacaktır. Hapishaneden kaçmanın firar olarak sayılabilmesi için firarın 48 saati doldurması gerekmektedir. 48 saatten kısa süreli bir hapisten kaçış durumunda bu durum “izin tecavüzü” sayılmakta ve ilgili yönetmelik dahilinde ceza verilmektedir. Bu konuda yerleşik yargıtay kararı ise şu şekildedir:

Adli yönden ise T.C.K. 292. maddesinde firar suçu için 6 ay dan 1 yıla kadar hapis cezası ön görmekte, firari hükümlünün teslim olması durumunda 25 gün hapis cezası verilmektedir.


Firara Dair Kanun Maddesi

Hükümlü veya Tutuklunun Kaçması

MADDE 292 –

(1) Tutukevinden, ceza infaz kurumundan veya gözetimi altında bulunduğu görevlilerin elinden kaçan tutuklu veya hükümlü hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Bu suçun, cebir veya tehdit kullanılarak işlenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(3) Bu suçun, silahlı olarak ya da birden çok tutuklu veya hükümlü tarafından birlikte işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza bir katına kadar artırılır.

(4) Bu suçun işlenmesi sırasında kasten yaralama suçunun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hallerinin veya kasten öldürme suçunun gerçekleşmesi ya da eşyaya zarar verilmesi durumunda, ayrıca bu suçlara ilişkin hükümlere göre cezaya hükmolunur.

(5) Bu maddede yazılı hükümler, ceza infaz kurumu dışında çalıştırılan hükümlüler ile hapis cezası adlî para cezasından çevrilmiş olanlar hakkında da uygulanır.

(6) Kısa süreli hapis cezasının özel infaz şekillerinin gereklerine uymayan hükümlü hakkında bir aydan iki aya kadar hapis cezasına hükmolunur; geriye kalan ceza da ayrıca çektirilir.


Savunmasında kendiliğinden teslim olduğunu beyan eden sanık hakkında TCK.nun 293. maddesinde yazılı etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağının tesbiti bakımından sanığın kaçma sonrasında kendiliğinden mi teslim olduğu yoksa yakalanarak mı cezaevine konulduğunun araştırılarak sonucuna göre sanık hakkında hüküm kurulması gerekirken eksik inceleme ile yazılı şekilde hüküm kurulması yasaya aykırıdır.

Dosyada sanığın yakalandığına dair bir tutanak olmaması ve SEGBİS sistemiyle savunması alınan sanık savunmasında da bu hususun açıklığa kavuşturulmaması karşısında, sanığın kendiliğinden teslim olup olmadığı hususu araştırılıp sonucuna göre, sanık hakkında TCK’nın 293/1 maddesinin uygulanıp uygulanmayacağına karar verilmesi gerekirken, eksik araştırma ile yazılı şekilde hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir.

  1. Anonim dedi ki:

    Sa bnm senet taahhütünden dolayı 3 ay tazyik hapsim var cezaevinden kaçtım ve parayı ödedim izlememiz gereken yol nedir veya ne olacak bundan sonra teşekkürler

  2. Hazal dedi ki:

    Nisanlim acik cezaevinden kacti 9 gun sonrada yakalandi 2 yil 3 ay kalmisti cezanin bitmesine ama kactigi icin 8 ay disiplin cezasi aldi simdi kapali ceza evinde ne kadar yatacak 8 ay mi yoksa daha fazlami

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.