Ceza Davasına Beyan Dilekçesi

Şub 29, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Ceza Davasına Beyan Dilekçesi

X ASLİYE CEZA MAHKEMESİNE

 

DOSYA NO:  …. / ….. Esas

SANIK :  Ad Soyad

MÜŞTEKİ:  Ad Soyad

SUÇ : Silahla Kasten Yaralama

KONU : Beyanlarımın sunulmasından ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

Olay günü aracımla … caddesinde seyir halinde iken kırmızı ışığın yanması ile birlikte durdum.Müşteki kullandığı araç hızlı olması nedeniyle duramayarak aracımın arkasından çarparak maddi hasarlı kazaya neden oldu.

Müştekinin aracıma çarpmasının ardından olayın şokunu atlatır atlatmaz aracımdan inerek hasarı kontrol ettim.O sırada müştekide aracından inmiş birileri ile konuşuyordu.Kendisine geçmiş olsun demeye fırsatım olmadan müşteki saygısız ifadelerde bulunarak,böyle araç mı kullanılır,nasıl fren yapıyorsun tarzında sözler beyan etti bende kusurumun bulunmadığını,kırmızı ışık yandığından durmak zorunda kaldığımı kendisinin takip mesafesine uyması gerektiğini söyledim.

Bu konuşma esnasında yüksek sesle konuşmaya başlayan müşteki öfkelenerek birkaç kez üzerime doğru yürüdü,çevrede bulunanlar sakinleştirmek üzere şahsı kaza bölgesinden uzaklaştırdılar.

Kısa bir zaman geçmesinin ardından bulunduğum yerden yaklaşık on metre uzakta bulunan müştekinin bir anda  bana doğru koşmaya başladığını gördüm.Bana saldırmak üzere koşan mağdur,ayağının yere takılması sonucu yüz üstü sert şekilde yere düştü ve yüzü ile kolları yaralandı.

İddianamede bahsedildiği üzere mağduru sopa ile dövmem söz konusu değildir.Olay arz ettiğim şekilde meydana gelmiştir.Mağdurun vücudunda meydana gelen yaralanmaların yerleri de beyanlarımı destekler nitelikte,alnı ve dirseklerindedir.

İddianamenin tek dayanağı mağdurun gerçek olmayan beyanlarıdır.Mağdurun beyanlarına dayalı olarak hüküm kurulamayacağı Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarında yer verilen hususlardandır.

Türk Ceza Kanunun 6’ncı maddesinde silah deyiminden anlaşılacaklar arasında  “Saldırı ve savunma amacıyla yapılmış olmasa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler ” sayılmıştır.

Olay günü benim ne sopa ne de silah olarak değerlendirilebilecek herhangi bir aletim bulunmamaktaydı.Zaten olay sonrasında da mağdurun kullanıldığını ve varlığını iddia ettiği sopa bulunamamıştır.

Mağdurun kendi kusuru ile yaralandığı ve yaralanmasından herhangi bir dahilim bulunmadığı ve sabıkasız kişiliğimde dikkate alındığında,dava dosyası kapsamında mahkumiyeti gerektirir bir delil bulunmadığından,bununla birlikte suçun tarafımca işlenmediğinin sabit olması nedeniyle beraatıma karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. TARİH

Beyanda Bulunan Sanık

İmza

Ad Soyad

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ceza Davasına Beyan Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.