CEZA DAVAMI YER/ŞEHİR OLARAK NEREDE AÇMALIYIM?

Ağu 17, 2017 | Ceza Hukuku

CEZA DAVAMI YER/ŞEHİR OLARAK NEREDE AÇMALIYIM?

Ceza Kanunumuzun yer bakımından uygulama ile ilgili kabul ettiği temel sistem mülkilik’tir.Bu ilkeye göre devlet, fail veya mağdur kim olursa olsun kendi ülkesinde işlenen suçları milli egemenliğinin bir sonucu olarak kendi yasalarına göre cezalandırır.Vatandaşlık bağının kural olarak bir önemi yoktur.Önemli olan suçun işlendiği yerdir.

Önemli: Ülke veya ülke sayılan yerlerde işlenen suçlar hakkında Türk ceza kanunları uygulanır.Başka ülke kendisini yetkili gördüğü fiilden dolayı yargılamış olsa bile Türkiye’de işlenen bu suçtan dolayı ikinci kez yargılama yapılır.Fakat yurtdışında aynı fiile ilişkin şahsi hürriyeti bağlayıcı bir hal varsa, bu süre failin Türkiye’de almış olduğu cezadan mahsup edilir.

CEZAİ KONULARDA ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ

Ülkeler arasında ulaşım hızının arttığı, sınırların kalktığı bir dünyada faillerin etkin bir şekilde cezalandırılabilmesini, verilen cezaların infazını sağlamak adına birtakım düzenlemeler yapılması kaçınılmazdır.Cezai konularda uluslararası adli iş birliğini sağlamak adına 2016 yılında cezai konularla sınırlı bir işbirliği kanunu çıkarılmıştır.bu kanunda hem yabancı ğülkeiern cezai konularda Türkiye’den taleplerinin hem de Türkiye’nin yabancı ülkelerden taleplerinin nasıl yapılacağına ilişkin düzenlemeler mevcuttur.Bu kapsamda; suçluların Türkiye’den iadesi, Türkiye’nin iade talepleri, soruşturmanın ve kovuşturmanın devri ve devralınması, infazın devri ve devralınması, hükümlülerin Türkiye’ye nakilleri ve Türkiye’den nakillerine ilişkin şartlar düzenlenmiştir.

SUÇLULARIN YABANCI DEVLETE İADESİ NASIL OLUR? (GERİ VERME PROSEDÜRÜ)

Yabancı ülkede işlenen bir suç nedeniyle hakkında adli merciler tarafından ceza soruşturması veya kovuşturması başlatılan ya da mahkumiyet kararı verilen bir yabancı, talep üzerine, soruşturma veya kovuşturmanın sonuçlandırabilmesi ya da hükmedilen cezanın infazı amacıyla talep eden devlete iade edilebilir.(Cezai Konularda Uluslararası İşbirliği Kanunu m.10)

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.