CEZA DAVALARINDA YENİDEN YARGILAMA

Oca 23, 2018 | Ceza Hukuku

CEZA DAVALARINDA YENİDEN YARGILAMA NE DEMEKTİR?

Bölge adliye mahkemesinin ilgili dairesi, ilk derece mahkemesi hükmünün incelenmesi sonucunda esastar ret ve bozma kararı vermezse, yeniden yargılama yapılmasını kararlaştırır.

Daire yeniden yargılama kararı üzerine gerekli tedbirleri aldıktan sonra davanın yeniden görülmesine ve duruşma hazırlığı işlemlerine başlanmasına karar verir.

Duruşma sonunda bölge adliye mahkemesi istinaf başvurusunu “esastan reddeder” veya “ilk derece mah­kemesi hükmünü kaldırarak yeniden hüküm kurar”.

Bölge adliye mahkemeleri onama (esastan ret) ve bozma dışında kararlarını yargılama yaparak verir. İlk derece mahkemesinin verdiği son karar kaldırılır. Yeniden hüküm kurulur.

YENİDEN YARGILAMA DURUŞMASI NASIL OLUR?

Bölge adliye mahkemesi başkanı veya görevlendireceği üye, duruşma gününü saptar (CMK m.175). Du­ruşma için çağrılar yapılır. Tutuksuz sanığa yapılacak çağrıda kendi başvurusu üzerine açılacak davanın du­ruşmasına gelmediğinde davasının reddedileceği de bildirilir (CMK m. 281/1).

Bölge adliye mahkemelerinde yapılan duruşmaların ilk derece mahkemelerde yapılan duruşmalardan ay­rılan yönleri şunlardır:

  • Duruşma bu Kanunun öngördüğü genel hükümlere göre başladıktan sonra görevlendirilen üyenin ince­leme raporu okunur.
  • Daha sonra ilk derece mahkemesinin gerekçeli hükmü okunur.
  • İlk derece mahkemesinde dinlenilen tanıkların ifadelerini içeren tutanaklar ile keşif tutanakları, bilirkişi ra­poru, bölge adliye mahkemesi duruşma hazırlığı aşamasında toplanan delil ve belgeler, yapılmışsa keşif ve bilirkişi açıklamalarına ilişkin tutanak ve raporlar okunur.

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.