CEZA DAVALARINDA YENİDEN YARGILAMA

CEZA DAVALARINDA YENİDEN YARGILAMA

Bölge adliye mahkemesinin ilgili dairesi, ilk derece mahkemesi hükmünün incelenmesi sonucunda esastar ret ve bozma kararı vermezse, yeniden yargılama yapılmasını kararlaştırır.

Daire yeniden yargılama kararı üzerine gerekli tedbirleri aldıktan sonra davanın yeniden görülmesine ve duruşma hazırlığı işlemlerine başlanmasına karar verir.

Duruşma sonunda bölge adliye mahkemesi istinaf başvurusunu “esastan reddeder” veya “ilk derece mah­kemesi hükmünü kaldırarak yeniden hüküm kurar”.

Bölge adliye mahkemeleri onama (esastan ret) ve bozma dışında kararlarını yargılama yaparak verir. İlk derece mahkemesinin verdiği son karar kaldırılır. Yeniden hüküm kurulur.

YENİDEN YARGILAMA DURUŞMASI NASIL OLUR?

Bölge adliye mahkemesi başkanı veya görevlendireceği üye, duruşma gününü saptar (CMK m.175). Du­ruşma için çağrılar yapılır. Tutuksuz sanığa yapılacak çağrıda kendi başvurusu üzerine açılacak davanın du­ruşmasına gelmediğinde davasının reddedileceği de bildirilir (CMK m. 281/1).

Bölge adliye mahkemelerinde yapılan duruşmaların ilk derece mahkemelerde yapılan duruşmalardan ay­rılan yönleri şunlardır:

  • Duruşma bu Kanunun öngördüğü genel hükümlere göre başladıktan sonra görevlendirilen üyenin ince­leme raporu okunur.
  • Daha sonra ilk derece mahkemesinin gerekçeli hükmü okunur.
  • İlk derece mahkemesinde dinlenilen tanıkların ifadelerini içeren tutanaklar ile keşif tutanakları, bilirkişi ra­poru, bölge adliye mahkemesi duruşma hazırlığı aşamasında toplanan delil ve belgeler, yapılmışsa keşif ve bilirkişi açıklamalarına ilişkin tutanak ve raporlar okunur.
Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.