Ceza Davalarında Avukatın İşi Hangi Anda Sona Erer?

Mar 7, 2020 | CMK

Ceza Davalarında Avukatın İşi Hangi Anda Sona Erer?

Ceza davalarında işin sona ermesinden ne anlaşılması gerektiği konusunda birlik bulunmamaktadır. Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Yargıtay 11. Ceza Dairesi “işin sonunu” hükmün kesinleşmesi olarak anlamaktadır. Buna karşılık Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Yargıtay 8. Ceza Dairesi işin sonunun hükmün kesinleşmesi olarak kabul edilmemesi görüşünü benimsemektedir. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, işin sonu deyimiyle hükmün kesinleşmesinin anlaşılması ve avukatlık sözleşmesinin sona ereceği görüşündedir.

Bu karardan sonra 6. Ceza Dairesi önceki görüşünü değiştirip, avukatlık sözleşmesinin kesin hüküm elde edilince sona ereceğine karar vermiştir.

İşin sona erme anının net bir zaman dilimi ile belirgin hale gelmesi, işin sonunda ödenmesi kararlaştırılan ücretin muaccel hale gelmesi, iş sahibine karşı bir yıllık yasal sorumluluğun başlayabilmesi için avukatın işin sona erdiğini iş sahibine yazı ile veya kanıtlayabileceği başka bir yöntemle bildirmesi gerekir.


Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ceza Davalarında Avukatın İşi Hangi Anda Sona Erer

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.