Ceza Davalarında Avukatın İşi Hangi Anda Sona Erer?

Ceza Davalarında Avukatın İşi Hangi Anda Sona Erer?

Ceza davalarında işin sona ermesinden ne anlaşılması gerektiği konusunda birlik bulunmamaktadır. Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Yargıtay 11. Ceza Dairesi “işin sonunu” hükmün kesinleşmesi olarak anlamaktadır. Buna karşılık Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Yargıtay 8. Ceza Dairesi işin sonunun hükmün kesinleşmesi olarak kabul edilmemesi görüşünü benimsemektedir. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, işin sonu deyimiyle hükmün kesinleşmesinin anlaşılması ve avukatlık sözleşmesinin sona ereceği görüşündedir.

Bu karardan sonra 6. Ceza Dairesi önceki görüşünü değiştirip, avukatlık sözleşmesinin kesin hüküm elde edilince sona ereceğine karar vermiştir.

İşin sona erme anının net bir zaman dilimi ile belirgin hale gelmesi, işin sonunda ödenmesi kararlaştırılan ücretin muaccel hale gelmesi, iş sahibine karşı bir yıllık yasal sorumluluğun başlayabilmesi için avukatın işin sona erdiğini iş sahibine yazı ile veya kanıtlayabileceği başka bir yöntemle bildirmesi gerekir.


Son düzenleme tarihi 20 Mayıs 2020 18:16

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.