Çekişmeli Boşanmanın Anlaşmalı Boşanmaya Çevrilmesi Dilekçe Örneği

Çekişmeli olarak açılan bir boşanma davasının anlaşmalı boşanmaya çevrilmesi ihtiyacı doğabilir. Böyle bir durumda mahkemeye talepte bulunmanız gerekir. Mahkemeye talepte bulunurken bir dilekçe sunmanız ve dilekçenizde çekişmeli olarak açılmış bulunan davanın anlaşmalıya çevrilmesini istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Pek tabii bu dilekçenin eki olarak da anlaşmalı boşanma protokolünü sunmanız gerekir.

Eğer henüz dilekçeler aşamasında iseniz davanızı anlaşmalıya çevirme talep dilekçeniz ve protokolün yanında her iki tarafın da dilekçeler aşamasındaki sürelerden feragat etmesi gerekir. Bu dilekçeye dair bir örneği de yazımızda bulacaksınız. Uygulamada sürelerden feragati bazı mahkemeler önemsemese de anlaşmalı boşanma fikrinden cayılması durumunda usul kurallarının uygulanması açısından bu prosedür önem arz eder ve dikkatli hakimler sürelerden feragat olmadan anlaşmalı boşanma duruşması açmayı tercih etmez.

Aşağıda sizin için öncelikle çekişmeli boşanmayı anlaşmalıya çevirme konulu örnek bir dilekçe paylaşıyoruz:

Çekişmeli Boşanmayı Anlaşmalıya Çevirme Talebi

ADANA 1. AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DOSYA NO:

DAVACI:

VEKİLLLERİ:

DAVALI:

KONU: Çekişmeli boşanma davamızın anlaşmalı boşanma davası olarak devamına karar verilmesi talebimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR  :

Mahkemenizin yukarıda esas numarası ve tarafları belirtilen dosyasında evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle çekişmeli boşanma davası açılmıştır.

Dilekçemiz ekinde sunulu olan Anlaşmalı Boşanma Protokolü uyarınca taraflar anlaşmalı boşanmayı istemektedirler ve söz konusu protokolde belirtilen şartlarla anlaşmalı boşanmayı kabul etmektedirler.

Yukarıda izah olunan nedenlerle iş bu davanın anlaşmalı boşanma davası olarak devamına karar verilmesini talep etmekteyiz.

SONUÇ VE TALEP: Yukarıda arz ve izah olunan nedenlerle ;

– x 1. Aile Mahkemesi’nin ….. E. Sayılı dosyası ile açılmış olan evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle çekişmeli boşanma davasının ekli protokol uyarınca anlaşmalı boşanma davası olarak devamına karar verilmesini,

– Akabinde açıklanan nedenlerle yakın bir tarihe duruşma günü verilmesine karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederim. 27.03.2021

DAVACI VEKİLİ

Anlaşmalıya Çevrilen Davada Sürelerden Feragat Beyanı

Yazımızın giriş kısmında bahsettiğimiz üzere eğer ki çekişmeli boşanma davası henüz dilekçeler aşamasında ise dilekçeler teatisi aşamasındaki sürelerden feragat ederek anlaşmalı boşanma talebinin kabul edildiği bildirilir.

ADANA 7. AİLE MAHKEMESİ SAYIN HÂKİMLİĞİ’NE

Dosya No:

DAVALI:

DAVACI:

VEKİLİ: Av. Saim İNCEKAŞ

DAVA  KONUSU: Davayı kabul, ikinci cevap dilekçesi ve dilekçeler teatisindeki sürelerden feragat beyanımdan ibarettir.

AÇIKLAMALAR

Ben  mahkemenizde  görülen   … E. dosya  no’lu  davada  davalı olarak   bulunmaktayım. Davacı  tarafından  açılmış olan  boşanma  davasını  kabul  ettiğimi  beyan ederim.  

Davacı tarafından bahsedilen hususlar doğrudur. Evlilik sonrasında kendisi işi nedeniyle tekrardan Amerika’ya dönmek zorunda kalmıştır. Ben ise kendisi ile birlikte Amerika’ya gitmedim. Ortak olarak bir dil dahi konuşamıyorduk. Aramızda kültür farklılıkları vardı. Kendisi benim Amerika’ya gitmem için elinden geleni yaptı, ancak ben gitmek istemedim. Evlenirken de kendisine gideceğimi söylemiştim. Bugüne kadar hiçbir zaman evlilik hayatı yaşamadık, aynı evde dahi kalmadık. Bu nedenlerle davacının açmış olduğu davayı ve boşanma sebebi olan şiddetli geçimsizlik ve evliliğin temelinden sarsılmış olduğu gerçeğini kabul ediyorum. Evliliğimizin devamında toplumun hiçbir yararı kalmamıştır.

Ben dini inancım gereği peçe giymekteyim. Yine dine inanışım gereği duruşmaya katılmam mümkün değildir. Davayı kabul ettiğimi açıkça beyan ediyorum ve ilk duruşma ile birlikte zaten hiçbir zaman evlilik hayatı yaşamadığımız davacı ile boşanmamıza karar verilmesini sayın mahkemenizden talep ediyorum.

Evliliğin sona ermesi sonucunda herhangi bir nafaka, maddi-manevi tazminat, mal paylaşımı, ziynet eşyası talebim yoktur. Dilekçeler teatisi aşamasındaki sürelerden feragat ediyorum, mümkün olan en yakın zaman için duruşma tarihini verilmesini talep ediyorum.

SONUÇ  VE  İSTEM:

Yukarıdaki ifademde izah etmiş olduğum  üzere  eşim  tarafından  açılmış olan   boşanma  davasını  kabul  ettiğimi, herhangi bir maddi-manevi tazminat, nafaka, mal paylaşımı, ziynet eşyası talebim bulunmadığını, ikinci cevap dilekçesi hakkım ve dilekçeler teatisi aşamasındaki sürelerden feragat ederek en yakın tarihe duruşma tarihi verilerek davacı ile boşanmamıza karar verilmesi talebimi  beyan eder  mahkemeniz  tarafından  boşanmamız  için  gerekli işlemlerin yapılmasını  arz  ve  talep ederim.

DAVALI

Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Ayrıca

blank

Anlaşmalı Boşanma Öne Alım Dilekçesi

ADANA AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE DOSYA NO : DAVACI : VEKİLİ : DAVALI : VEKİLİ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: