Çekilen krediye yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir- Yargıtay Kararı

Nis 19, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Çekilen krediye yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davalı-karşılık davacı kadının talep ettiği maddi tazminat, ziynet eşyaları ve çekilen krediye yöneliktir.

Bu istekler boşanmanın eki niteliğinde değildir. Yatırılan başvurma harcı bu istekleri de kapsar. Mahkemece, bu taleplerle ilgili olarak nispi peşin harcın (Harçlar Kanunu md.30-32) tamamlattırılması, delillerin bu çerçevede değerlendirilerek ziynet eşyalarına ilişkin tazminat talepleri dışında kalan diğer tazminat talepleri ile ilgili olarak görev hususunun da düşünülmesi ve sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir. (Y2HD, 22.02.2011, E. 2010/1991, K. 2011/3023.)

Çekilen krediye yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davacı, dava dilekçesinde, kocasının kredi kartı borcunun ödenmesi için bankadan 3000 TL. borç para alarak kredi kartı borcunu kapattığını ileri sürerek, bu miktarın maddi tazminat olarak tahsilini istemiştir.

Bu istek boşanmanın eki niteliğindeki maddi tazminat (TMK.mad. 174/1) değildir. Başvurma harcı bu isteği de kapsar. Mahkemece nispi harç (Harçlar Kanunu m.30.-32) tamamlattırılarak görevsizlik kararı verilmesi gerekirken isteğin boşanmanın eki niteliğindeki maddi tazminat kabul edilip yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir. (Y2HD, 21.02.2011, E. 2010/1815, K. 2011/2846.)

Çekilen krediye yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davacı, müşterek konut için kullanılan kredi nedeniyle müteselsil kefil olarak ödediği meblağın tahsiline karar verilmesini de talep etmiştir. Bu istem Borçlar Hukukundan ve genel hükümlerden kaynaklanmakta olup, Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine dair 4787 sayılı Kanunun 4. maddesinde yer alan aile hukukundan kaynaklanan dava ve işlerden değildir.

Genel mahkemeler görevlidir. Görev, kamu düzenine ilişkin olup, hakim tarafından yargılamanın her aşamasında res’en gözetilir. Bu talep bakımdan davanın ayrılarak görevsizlik kararı verilmesi gerekirken; işin esasının incelenmesi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 03.10.2011, E. 2011/16202, K. 2011/14734.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.