Çek Yasağının Kaldırılması İtiraz Dilekçesi Örneği

… SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE,

 

 

İSTEMDE BULUNAN        :

 

TC KİMLİK NUMARASI :

 

VEKİLİ                                 :

 

ADRES                                  :

 

KONU                                    :Karşılıksız çek keşide etme suçuna ilişkin olarak … Cumhuriyet Savcılığı’nın…/ … sayılı idari yaptırım kararına itirazlarımızdan ibarettir.

 

AÇIKLAMALAR                 :

 

1-) Müvekkilimiz hakkında … Cumhuriyet Savcılığı’nın …/ … sayılı kararı ile, 5941 sayılı Çek Kanunu’nun 6273 sayılı Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile değiştirilen 5. maddesi uyarınca, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilmiştir.

2-) Müvekkilimiz hakkında idari yaptırım kararı verilmesine sebep olan … seri numaralı çekin karşılıksız çıkmasının sebebi, müvekkilimizin … Bankası’ndaki hesaplarında yeterli bakiye olmasına rağmen, bankanın gerçekleştirmesi gereken virman işlemindeki gecikmeden kaynaklanmıştır. Bu durum banka kayıtları ile sabittir.

3-) Müvekkilimiz, … alanında faaliyet gösteren, yıllardır dürüstlüğü ile tanınan ve bünyesinde … kişiyi istihdam eden … Ltd. Şti.’nin sahibidir. Müvekkilimiz hakkında verilen çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı, ticari itibarının zedelenmesine yol açmış, ticari faaliyetlerine ket vurmuş durumdadır. Müvekkilimiz, çekin karşılıksız çıkması nedeniyle şikayetçi … …’nın oluşan zararını da tazmin etmiş durumdadır.

4-) Açıkladığımız nedenlerle, müvekkilimiz hakkında verilen çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına karşı itirazlarımızın kabulü talebiyle, mahkemenize başvurulması zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER                    : 5941 S. K. m. 5; 5326 S. K. m. 27 ve ilgili mevzuat.

 

SONUÇ VE İSTEM                         : Yukarıda açıklanan nedenlerle, müvekkilimiz hakkında verilen idari yaptırım kararına itirazlarımızın kabulüne karar verilmesini, müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz. ../../..

 

 

İstem Sahibi Vekili

    Av.

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.