Çek Ceza Yetki İtirazı Dilekçesi

Çek Ceza Yetki İtirazı Dilekçesi

X .. . İCRA CEZA MAHKEMESİNE

DOSYA NO                         :

MÜŞTEKİ                             :

VEKİLİ                                   :

SANIK                                   : 

VEKİLİ                                   : 

KONU                   :  5941 sayılı Çek Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca mahkemenizin ‘YETKİSİLİĞİNE’ karar verilmesini, mahkemeniz aksi kanaatte ise çek bedelinin tamamen ödenmesi sebebiyle davanın düşmesine karar verilmesini içerir beyanlarımızın sunulmasıdır.

AÇIKLAMALAR

5941 sayılı Çek Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca “karşılıksız çeke ilişkin dava: çekin tahsili için bankaya ibraz edildiği veya çek hesabının açıldığı banka şubesinin bulunduğu yer ya da hesap sahibinin yahut şikayetçinin yerleşim yeri mahkemesinde görülür” düzenlemesi getirilmiş olup, bu düzenlemeye göre şikayetçi Biga/Büyükçekmece/Küçükçekmece İcra Mahkemelerinde dava açabilmektedir. Bu yerler:

1-Hesap sahibinin yerleşim yeri (X)

2-Şikayetçinin yerleşim yeri (Y)

3-Çek hesabının açıldığı banka şubesinin bulunduğu yer (X)

4-Çekin tahsil için bankaya ibraz edildiği yer (Z)

Şikayetçi X/Y/Z İcra Mahkemelerinde dava açmakta serbesttir. Ancak şikayetçi  yetkisiz olan İstanbul İcra Ceza Mahkemesinde atılı şikayette bulunmuştur. Mahkemeniz bu konuda yer bakımından yetkili olmadığından 5941 sayılı Çek Kanunu’nun 5.maddesi uyarınca mahkememizin YETKİSİZLİĞİNE karar verilmesi gerekmektedir.

SONUÇ VE İSTEM:

Yukarıda yapmış olduğumuz açıklamalar, sunmuş olduğumuz deliller ve resen nazara alınacak hususlar göz önünde bulundurularak, öncelikle yetki itirazımız dikkate alınarak mahkemenizin YETKİSİZLİĞİNE, mahkemeniz aksi kanaatte ise; Çek Bedelinin tamamen ödenmesi sebebiyle davanın düşmesine karar verilmesini, sunulan delillerin inceleme gerektiği hususunda mahkemenizde kanaat oluşması takdirinde ise yaptırtılacak bilirkişi incelemesinin sonucuna göre karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederiz.                                                                      

Sanık Vekili

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 16:06

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.