Çalışmayan Eş Nafaka Öder Mi?

Son Güncelleme Tarihi

İşsiz baba nafaka öder mi? Çalışmayan koca eşine nafaka öder mi? İşsizim nafaka ödeyemiyorum, Borcu olan eş nafaka öder mi? Erkek hangi hallerde nafaka ödemez? gibi soruları cevaplandıracağız.

Tedbir nafakası davalarında nafaka yükümlülüğü asildir. Bu sebeple kural olarak tutukluluk, hükümlülük ve özellikle işsizlik diğer eşin nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

Eşin eğer başka bir geliri veya paraya çevrilebilecek malı veya serveti varsa tedbir nafakası vermekle yükümlüdür.

Ancak eşin paraya çevrilebilecek malı veya serveti yoksa aleyhine bağımsız tedbir nafakasına hükmedilemez.

“..Akıl hastası olan davalı kocanın hiçbir malvarlığı bulunmadığı gibi bir geliri de bulunmadığı anlaşılmaktadır. Bu yön gözetilmeden davacı kadın yararına tedbir nafakasına karar verilmesi doğru bulunmamıştır.” (Y.2HD, 09.10.2006,6442-13434.)

“..Davalı kocanın, geçirmiş olduğu kaza nedeniyle çalışamayacak durumda olduğu, herhangi bir geliri ile malvarlığının bulunmadığı sağlık kurulu raporu ve araştır

ma yazısıyla belirlendiğinden nafakalarla yükümlü tutulması doğru bulunmamıştır.” (Y2HD, 09.06.2010, 7628-11466)

Askerlik görevini yapan ve hiçbir geliri ve serveti olmayan erkek eşin de bağımsız tedbir nafakası ile sorumlu tutulması mümkün değildir. (YÎBK, 12.12.1966,5-11.)

Avukat Saim İncekaş – Adana Boşanma Avukatı

Yorumlar (2)

Merhba bosanma davam var tedbir nafakasi verdi hâkim odemedm icn bna ilam kagidi geldi2600 tamamını yatrmaliym yoksa yarı 3 ay liginimi yatrmaliym bilgi verirseniz sevinirm

esim bosanma dava acti yeni.mahkeme olmadi işim yok calismiyorum 3.cocogum var oglan 6 yasinda kizlar 15 16 ..nafaka odermiyim tedbir.nafakasi reddedildi aylardir issisiM sorum bu

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.