Boşanmaya 4721 saydı Türk Medeni Kanunun yürürlüğe girmesinden önce karar verilmiş olması kocanın soyadını kullanmasına izin verilmesi konusunda aile mahkemesinin görevini etkilemez- Yargıtay Kararı

Nis 18, 2020 | Kadının Erkek Eşin Soyadını Kullanması

Boşanmaya 4721 saydı Türk Medeni Kanunun yürürlüğe girmesinden önce karar verilmiş olması kocanın soyadını kullanmasına izin verilmesi konusunda aile mahkemesinin görevini etkilemez

Davacı Nebahat Şener tarafından davalı Hüseyin Turgut Bozkurt aleyhine tarihinde açılan soyad kullanmaya izin davasında, davacının boşandığı eşinin soyadım kullanmayı talep ettiği, mahkemece davanın kabulüne karar verildiği ve hükmün temyiz edilmeksizin kesinleştiği anlaşılmaktadır. 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun ve 4722 sayılı Türk Medeni Kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunda, aile hukukundan doğan dava ve işlerin aile mahkemelerinde görüleceği, yine 4787 sayılı Kanunun geçici 1 .maddesinde, aile mahkemesi kurulan yerlerde bu mahkemeler faaliyete geçtiğinde, yargı çevresinde görev alanına giren sonuçlanmamış dava ve işlerin yetkili ve görevli aile mahkemesine devredileceği düzenlenmiştir. Kadının boşandığı kocasımn soyadını taşımasına izin verilmesi istemi, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun ikinci kitabının birinci kısmında yer alan 173/2 maddesinde düzenlenmiş olup, aile mahkemesinin görev alanına girmektedir. Boşanmaya 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun yürürlüğe girmesinden önce karar verilmiş olmasının, açılan soyad kullanmaya izin davasında dava tarihindeki görevli mahkemenin görevini etkilemez. Mahkemece, aile mahkemesine görevsizlik karan verilmesi gerekirken, bu yön nazara alınmadan yargılamaya devamla davanm esası hakkında karar verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur. (Y2HD, 23.01.2012, E. 2010/15098, K. 2012/849)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.