Boşanmada Eşlerin Eşit Kusurlu Olması

Eyl 3, 2019 | Boşanma Süreci

BOŞANMADA EŞLERİN EŞİT KUSURLU OLMASI


Evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve eşlerden birbirleriyle karı koca ilişkisini sürdürmelerinin beklenemeyeceği hallerin; eşlerin her ikisinin eşit orandaki kusurlarından kaynaklandığı durumlarda da; sorunu benzer kurallar ve anlayışlarla çözümlemek gerekmektedir.

Nitekim, eğer koşulları oluşmuş ise; “Geçimsizlik yaratmakta karı-kocanın aynı derecede kabahatli olmaları halinde eşlerin boşanmalarına karar verilebilir.

Eşlerden birinin kusurunun diğerine oranla daha baskın olduğunun belirlenememesi, tarafların eşit kusurda olduğunu gösterir. Örneğin; kocasının başka bir kadınla ilişki kurmasına karşılık, karının da kumara düşkünlüğü sebebiyle çocuklarına bakmaması ve yine kocanın aile konutuna ilgisiz kişileri getirmesi üzerine karının ona hakaret etmesi; eşlerin karşılıklı olarak birbirlerine müessir fiilde bulunmaları; karının zina fiiline karşılık kocanın da aynı eylemi gerçekleştirmesi; keza kocanın karısını evden uzaklaştırması ve evin anahtarını değiştirerek eve girmesine engel olasına karşılık karının aile sırlarını çevreye açıklamakta oluşu ve başka erkeklerle yaşaması; her iki tarafın geçimsizlikte eşit oranda kusurlu olması halini oluşturabilir.

Davacı ve davalının eşit kusurlu olmaları halinde davalının, Türk Medeni Kanununun 166 maddesinin II fıkrasında öngörülen itiraz hakkından yararlanma olanağı olamaz.

Çünkü yasa; itiraz hakkını, olayda kusuru az olan eşe vermiş ve fakat eşit oranda kusurlu eşe böyle bir olanak tanımamıştır. Bu bakımdan geçimsizliğe neden olan olgunun ortaya çıkmasında eşlerin eşit oranda kusurlu olmaları halinde; davalının açtığı boşanma davasının kabulü gerekeceği açıktır.


Kaynak:

  1. Atasoy, Akıntürk, Kaçak, Y. Şahin

Avukat Saim İncekaş – Boşanma Avukatı – Adana

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank