Boşanmada Banka Hesabındaki Para İstenebilir Mi?

Ara 13, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanmayla birlikte akla gelen sorulardan birisi de diğer eşe ait banka hesaplarındaki paranın istenip istenemeyeceğidir. Böyle bir durumda boşanma davasını açtığınız tarih çok önemlidir. Çünkü eşinizin hesabında boşanma davasını açtığınız tarih itibariyle mevcut bulunan para üzerinde hak sahibi olabilirsiniz.

Bu açıklamamızı Yargıtay da şu şekilde doğrulamaktadır:

“…Banka hesapları ile ilgili talep bakımından, mahkemece yapılan araştırma sonunda boşanma dava tarihi itibarıyla davalı adına bulunan hesaplarda tasfiyeye tabi tutulabilecek herhangi bir miktar tespit edilemediğine göre bu yönden hesaplama yapılmaması da doğrudur.” (Y8HD, 28.06.2011, E. 2011/2643, K. 2011/3780)

Boşandığınız eşinizin banka hesabındaki para aksi ispatlanmadıkça edinilmiş mal sayılır:

“… Bankası Alaşehir şubesinde davalı adına kayıtlı hesapta mal rejiminin sona erdiği tarihte bulunan paranın aksi davalı tarafından ispat edilememesi sebebiyle edinilmiş mal kabul edilmesinde, her ne kadar banka hesabındaki paranın mal rejimi sona erdiği tarihteki miktarı dikkate alınması gerektiğinden bu tarih sonrası karar tarihine yakın tarih itibarıyla yasal faiz yükseltilerek bu miktarın dikkate alınması doğru değil ise de, bu hususta davalı vekilinin temyizi etmesi sebebiyle bozma sevk edilemeyeceğine” (8. Hukuk Dairesi 2013/18689 E. , 2014/152 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.